BQE paralajmëron për ‘Katastrofë Ekonomike’, nëse vonohet ndihma e BE-së

09/04/2021 9:46 AM 0 komente

Sfida ligjore për fondin evropian të rimëkëmbjes në gjykatën e lartë të Gjermanisë mund të jetë katastrofike për ekonominë e rajonit, paralajmëroi anëtarja e bordit ekzekutiv të Bankës Qendrore Evropiane, Isabel Schnabel.

“Do të ishte një katastrofë ekonomike për Evropën nëse disbursimi i fondeve do të vonohej për një kohë të pacaktuar,” tha ajo në një intervistë të botuar në revistën gjermane Der Spiegel të Premten. “Nëse do të ishte ashtu, Evropa do të duhet të mendojë për zgjidhje alternative, por kjo mund të kërkojë ca kohë.”

Plani stimulues i 750 miliardë eurove (892 miliardë dollarë) i rajonit është një dërrasë kryesore e përgjigjes ekonomike të Bashkimit Evropian ndaj krizës pandemike, e përbërë nga grante dhe hua që do t’u jepen kryesisht kombeve më të goditura. Mbledhja e fondeve duhet të ratifikohet nga të 27 vendet anëtare, një hap që Gjermania nuk e ka ndërmarrë.

Një grup politik paraqiti një rast emergjence në fund të Marsit duke pretenduar se BE nuk duhet të lejonte të lëshonte borxhin e përbashkët. Në përgjigje, Gjykata Federale Kushtetuese tha se duhej të vlerësonte nëse do të ishte i nevojshëm një urdhër paraprak – ndërsa ai hap nuk është i pazakontë dhe zakonisht mund të bëhet shpejt, ai ka ngritur shqetësime se kjo vonesë do të dëmtojë rimëkëmbjen.

Blloku tashmë është përballur me kritika se përpjekjet e tij fiskale dhe përparimi i tij në vaksinimet janë ende mbrapa. Fondi Monetar Ndërkombëtar paralajmëroi këtë javë në lidhje me zgjerimin e pabarazisë dhe një divergjencë midis shpejtësive të rimëkëmbjes së vendeve, me ekonomitë e tjera të përparuara të vendosura të kthehen në nivelet e tyre të para krizës, shumë më shpejt sesa zona e euros.

 

/BLOOMBERG

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of