BQE shqetesohet per inflacionin

15/01/2011 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Banka Qendrore Europiane (BQE) ka mbajtur një qëndrim të ashpër ndaj inflacionit dhe ka shtuar shanset për një rritje të normës së interesit dhe vlerësimit të euros, pavarësisht krizës së borxheve të eurozonës. Jean-Claude Trichet, presidenti i BQE-së, tha se banka nuk e kishte përjashtuar asnjëherë një rritje në koston e huamarrjes dhe veprimet e saj për të luftuar inflacionin nuk ishin të lidhura me hapat për të mbështetur sistemin bankar të eurozonës. Komentet e tij, që u bënë […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of