Video News Monitor

Braktisin Italinë për të kaluar pleqërinë në Durrës

17/08/2020 12:04 AM 1 koment

Në një kohë kur Shqipëria po përjeton një valë të lartë emigracioni, vendi ynë është bërë shtëpi e dytë për pensionistët e huaj. Në Durrës, më shumë se 300 italianë janë kthyer në banorët e rinj të qytetit bregdetar.

Njësoj si në vitet ‘90 kur shqiptarët u dyndën në shtetin fqinj, për një jetesë më të mirë, italianët sot, për të njëjtin motiv, atë ekonomik, kanë zgjedhur Shqipërinë për të kaluar moshën e pensionit.

Me të ardhurat mujore nga shteti Italian, Giuseppe Palumbo dhe Angelo Alo, thonë se kostoja e jetesës këtu është shumë e ulët, duke mos patur asnjë dyshim për zgjedhjen që kanë bërë.

1
Komente

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Çezar Agimi Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Çezar Agimi
Guest
Çezar Agimi

Kosto e jeteses ne Shqiperi eshte me e ulet per italianet , te cilet te ardhurat vjetore te prodhimit kombetar bruto per fryme i kane rreth 40.000 euro , nderkohe qe shqiptaret keto te fundit i kane vetem 6.000 – 7.000 euro / fryme .
Nga ana tjeter italianet nuk e kuptojne qe edhe atyre njesoj si ne po ju rritet kostoja e jeteses ne vendin tone,kur shohin se rritja e çmimeve eshte konstante, krahas renies se prodhimit kombetar , ne veçanti atij bujqesor.