BE ka rënë dakord për ‘zgjatjen’ e Brexit deri më 31 janar 2020

28/10/2019 11:57 AM 0 komente

BE ka rënë dakord të shtyjë Brexit deri më 31 janar 2020, ka njoftuar Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk.

Një “përfundim i zgjatur” do të jepet dhe “zyrtarizohet përmes një procedure të shkruar”, njoftoi kryetari i KE, një burim i BE shtoi se konfirmimi do të vinte të martën ose të mërkurën.

Kjo do të thotë nëse Boris Johnson arrin të marrë marrëveshjen e divorcit përmes parlamentit në më pak se tre muaj, Brexit do të ndodhë më herët.
Kryeministri kërkoi vonesën pasi deputetët e detyruan atë të bëjë një përpjekje për të shmangur mosmarrëveshjet në vetëm tre ditë.

Ai premtoi në fjalimin e tij të parë për hapat e Downing Street përsëri në korrik “nuk ka rrethana në të cilat unë do t’i kërkoj Brukselit të vonojë”.

 

/THE GUARDIAN

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of