Brexit është momenti ideal për të bërë anglishten gjuhën e përbashkët të BE-së

05/08/2019 8:37 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Në pjesën më të madhe të kohës, që nga krijimi i tij, Bashkimi Europian kishte tri gjuhë kryesore. Gjermanishtja ishte gjuha e saj amtare. Frëngjishtja ishte regjistri i preferuar i diplomacisë së Brukselit. Anglishtja ishte gjuha e dytë që përdorej gjerësisht, shkruan The Economist. Por në vitet e fundit, zhvillimi i internetit dhe pranimi i shteteve të Europës Qendrore dhe Lindore e kanë bërë anglishten gjuhë dominuese. Sot, më shumë se 80% e dokumenteve të Komisionit Europian shkruhen fillimisht […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of