Brexit, May nxjerr planet e tregtisë në rastin e skenarit të “asnjë marrëveshjeje”

10/10/2017 9:01 AM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Kreu i shtetit të Britanisë së Madhe, Theresa May, u tha deputetëve se “përparimi i vërtetë dhe i prekshëm” ishte bërë në bisedimet e Brexit.

Por vendi duhet të jetë i përgatitur për “çdo eventualitet”, pasi qeveria publikoi dokumente mbi marrëveshjet e ardhshme të tregtisë dhe doganave.

Redaktorja politike e BBC, Laura Kuenssberg, tha se një skenar “asnjë marrëveshje” po fillonte të shfaqej me shumë gjasa, edhe nëse nuk ishte diçka që duhej nga të dy palët në bisedime.
Deklarata e zonjës May vjen pasi raundi i pestë i negociatave filloi në Bruksel. Duke u ndalur në çështjet teknike, u mblodh grupi përfundimtar i bisedimeve, përpara se udhëheqësit e BE të takohen më 19 tetor për të vendosur nëse është bërë përparim i mjaftueshëm për të folur për marrëdhëniet pas Brexit me Mbretërinë e Bashkuar, përfshirë edhe tregtinë.

Zëdhënësja e Komisionit Europian, Margaritis Schinas, tha se “topi është krejtësisht në Gjykatën e Mbretërisë së Bashkuar” për të arritur marrëveshje mbi “divorcin” të Britanisë, pa të cilën BE ka thënë se nuk do të shkojë në fazën e dytë të bisedimeve.

Zonja May gjithashtu konfirmoi se Britania e Madhe do të mbetet subjekt i vendimeve të Gjykatës Europiane të Drejtësisë gjatë një periudhe tranzicioni dyvjeçar të planifikuar pasi Britania të largohet nga BE në mars 2019.

Ajo tha se ishte “shumë pak e mundshme” që të gjitha ligjet e reja të BE do të hyjnë në fuqi gjatë tranzicionit, por nuk përjashtoi mundësinë që mund të kishte efekt në Britani.
May hodhi poshtë modelet ekzistuese për bashkëpunimin ekonomik, si p.sh. anëtarësimi në Zonën Ekonomike Europiane ose modeli kanadez, duke bërë thirrje për një zgjidhje “krijuese” që do të ishte “unike” për Mbretërinë e Bashkuar.

Por ajo gjithashtu theksoi – siç ka bërë edhe më parë – se qeveria ishte duke u përgatitur për “çdo eventualitet”, duke përforcuar qëndrimin e saj të gjatë, që duke ecur pa marrëveshje, është një mundësi.

Ajo hodhi poshtë një telefonatë nga një deputet i Tory për të caktuar një datë se kur Britania e Madhe do të largohej nga bisedimet pa një marrëveshje, duke thënë se ishte e nevojshme “fleksibilitet”.

Për Irlandën e Veriut, ajo tha se qeveria kishte filluar “hartimin e parimeve të përbashkëta për ruajtjen e Zonës së Përbashkët të Udhëtimit dhe të drejtave të lidhura dhe ka deklaruar qartë se nuk do të pranojmë ndonjë infrastrukturë fizike në kufi”.

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of