Brexit pa marrëveshje, Shitësit paralajmërojnë një mungesë tregu për fruta, perime dhe verë

13/09/2019 10:47 AM 0 komente

Frutat, perimet dhe vera janë ndër produktet që ka të ngjarë të bëhen më të pakta dhe më të shtrenjta pas një skenari pa marrëveshje Brexit, sipas një varg paralajmërimesh të lëshuara nga shitësit dhe industria e pijeve.

Zinxhiri i dyqaneve John Lewis dhe supermarketi Co-op thanë që dyqani i përjavshëm i klientëve mund të prishet, mes shqetësimeve që shitësit me pakicë do të kenë mungesë me furnizime, nëse kaosi i parashikuar në dokumentet e qeverisë bëhet realitet.

Shoqata e Tregtisë së Verërave (WSTA) kritikoi qeverinë për “rindërtimin” e planeve për një pezullim nëntë muajsh të dokumenteve për importet në verë, pije alkoolike më e njohur në Mbretërinë e Bashkuar, nëse nuk arrihet ndonjë marrëveshje me Brukselin.

Në një letër të hapur për ministrat e Brexit Michael Gove dhe Stephen Barclay, WSTA tha që ngarkesa e shtuar administrative për importet do të forcojë çmimin e një shishe verë me 10p, do të zvogëlojë zgjedhjen dhe do t’i kushtojë industrisë së lulëzuar të verës në Mbretërinë e Bashkuar 70 milion.

Importuesit që mbështeten në rrjedhën e verërave të ngrohta nga BE mund të shkatërrohen, paralajmëroi organi tregtar, ndërsa Mbretëria e Bashkuar mund të humbasë pozicionin e saj si qendra globale e verës “brenda natës”.

John Lewis gjithashtu dha një parashikim të zjarrtë të Brexit ndërsa raportoi humbjen e parë të gjysmë viti – prej 26 milion.

 

/THE GUARDIAN

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of