Jeni duke lexuar në: Brexit

Abonohuni:

Pse po shtrenjtohen çmimet e apartamenteve në Sarandë?

I ftuar: Eron Çumani, drejtuesi i agjencisë Saranda Invest Property

[shikoni]

Bursat të qëndrueshme, teksa lehtësohet frika e Brexit

Bursat europiane dhe amerikane ishin më të qëndrueshme të enjten teksa luhatshmëritë që lidhen me Brexit vazhduan të zbehen. Pas disa ditësh shitjeje të ashpra — kapitalet globale humbën 3…

Gove do kandidojë për kryeministër

  Sekretari i Drejtësisë Michael Gove, një nga kryesuesit e fushatës për të nxjerrë Britaninë nga BE, tha të enjten se do të kandidojë për t'u bërë kryeministër, duke rritur…

Turizëm, Brexit “godet” më shumë fitimet sesa planet e pushuesve

Në mesin e sezonit të verës, britanikët votuan për të dalë nga bashkimi Europian, duke shkaktuar panik jo vetëm në politikë, por edhe në tregje. European travel group (TUI) i…

BE kushtëzon aksesin e Britanisë në tregun e saj unik me lëvizjen e lirë

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian u takuan për herë të parë pa Britaninë të mërkurën, më pak se një javë pasi britanikët votuan për t’u larguar nga BE, duke dhënë një…

Liderët europianë mblidhen sot për të vendosur fatin e Brexit

Liderët europianë po takohen gjatë ditës së sotme për të diskutuar fatin e Britanisë pasi vendi votoi për të lënë Bashkimin Europian. Kryeministri britanik gjithsesi, nuk është mes tyre. Sipas…

Rriten bursat, teksa lehtësohet frika e Brexit

Bursat europiane dhe aziatike u rimëkëmbën të mërkurën nga rënia goditëse pas votës së Britanisë për të dalë nga Bashkimi Europian, teksa investitorët besojnë se bankat qendrore do të mbështesin…

Darka e ftohtë: Cameron shpreh keqardhjen për Brexit

Kryeministri që po largohet David Cameron u tha udhëheqësve të Bashkimit Evropian të martën se marrëdhëniet e ardhshme të Britanisë me bllokun, për të cilin vendi votoi javën e kaluar…

Liderët europianë Britanisë: Largohuni shpejt ju lutem

Britania u përball me thirrje të zemëruara nga liderët e tjerë evropianë që të veprojë shpejt për të zgjidhur kaosin politik dhe ekonomik që shkaktoi me votën e tij për…

Osborne: Britanisë do t’i duhet të rrisë taksat

Britanisë do t’i duhet të rrisë taksat dhe të ulë shpenzimet gjatë këtij viti që të stabilizojë financat publike, pas votës shokuese të javës së shkuar për të braktisur BE-në,…

Frexit, Nexit apo Auxit? Cili do të jetë i radhës?

Pasi Britania mori vendimin për të lënë Bashkimin Europian, politikanët kudo tjetër, duket se kërkojnë të mbajnë edhe ato referendum në shtetet e tyre, raporton “The Guardian”. Tani që u…

Tregjet globale humbin një rekord prej 3 trilionë dollarë nga vota e Brexit

  Tregjet globale të aksioneve kanë humburnjë rekord prej 3 trilionë dollarësh në dy ditët e kaluara të tregtimit, pas një shitjeje të fortë të kapitaleve në botë, në përgjgje…

Cameron përjashton mundësinë e një referendumi të dytë, paundi vazhdon rënien

Sterlina ka rënë tashmë 14% nga niveli prej $1.50 që ishte të enjten kur u mbyll referendumi. Kjo është tashmë rënia më e madhe dyditore e paundit që nga koha…

Aksionet e bankave europiane bien me 22%

Aksionet e bankave europiane kanë humbur tashmë 22% të vlerës së tyre në dy ditët e tregtimit pas referendumit britanik për të dalë nga BE-ja, duke iu afruar në mënyrë…

Frika nga Brexit bën që paundi të bjerë në nivele të reja të ulëta historike

Paundi vijoi rënien e tij historike pas vendimit të Britanisë për të lënë Bashkimin Europian, duke bërë që të zbresë në një nivel të ri të ulët 30 vjeçar, pavarësisht…

Osborne kërkon të qetësojë tregjet

Kancelari Britanik, George Osborne tha se planet e emergjencës janë vendosur që tani në vend, që të mbështesin ekonominë mes paqëndrueshmërisë së vazhdueshme në treg. Kancelari, përmes një deklarate publike…

Stërlina bie më tej të hënën, nga frika e Brexit

Paundi britanik ra edhe me 2% në $1.3395 në tregtimet e hershme europiane të së hënës, teksa investitorët vijuan të bënin llogaritë e vendimit të Britanisë së Madhe për të…

Të largohesh apo të mos largohesh, kjo është ende çështja

Të largohesh apo të mos largohesh: kjo është çështja. Akoma. Pas votimit historik të Britanisë për të lënë në Bashkimin Evropian, nuk ka asnjë tregues se i ashtuquajturi Brexit do…

Brexit: Pasojat e ndarjes tragjike

Sa shpejt e pamendueshmja u bë e pakthyeshme. Një vit më parë, pak njerëz do të imagjinonin se legjionët britanikë, që kanë maninë për t'u ankuar në lidhje me direktivat…