Jeni duke lexuar në: Brexit

Abonohuni:

Kriza preku më shumë biznesin e vogël

I ftuar: Bledar Shella – Kryetar i bordit mbikëqyrës, shoqata e bankave

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« June 2021 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2* Regjistri Statistikor i Ndërmarrjeve all day
3 4 5 6
7* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim all day
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
10* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistikat e Pagave all day
* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Borxhi i Jashtëm Bruto all day
11 12 13
14 15* Ekonomia në fokus all day
* Treguesit analitik fiskal all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16* Tregtia e Jashtme all day
17* Tregtia me Pakicë all day
18* Aksidentet Rrugore all day
* Statistikat Afatshkurtra all day
19 20
21* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
22* Prodhimi i Brendshëm Bruto sipas Rajoneve Statistikore në Shqipëri all day
23* Lëvizjet e Shtetasve all day
24* Statistikat e Kulturës all day
25* Statistikat e Peshkimit all day
* Statistikat e Bujqësisë dhe Blegtorisë all day
* Ekonomia dhe Buxheti all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
26 27
28* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat e Transportit all day
29* Llogaritë Vjetore sipas Sektorëve Institucionalë all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
* Huatë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
30* Shqipëria në Shifra all day
* Inovacion në ndërmarrje all day
* Burra dhe Gra all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
       

“Nuk ka nevojë të na shkruash David”, i thotë një BE e paduruar Cameron

Britania nuk ka nevojë të dërgojë një letër zyrtare në Bashkimin Evropian për të nisur procesin e daljes dy-vjeçare nga blloku, thanë zyrtarët e BE-së, duke nënkuptuar që kryeministri britanik…

Grafikët, si u “përçanë” britanikët sipas grupmoshave, shtresave dhe gjinisë

Wall Street Journal ka sjellë një analizë se si kanë votuar britanikët në bazë të grupmoshës, llojit të punësimit, gjinisë, rajoneve dhe bindjeve politike, bazuar në sondazhet e zhvilluara para…

Paradoksi, klasa punëtore që votoi për daljen do vuajë më shumë nga pasojat e saj

Analisti Paul Lomax i Financial Times ka komentuar mbi tre tragjeditë e daljes së Britanisë nga Bashkimi Europian, pas votimit në referendumin e dy ditëve më parë. Së pari ishte…

Parlamenti do të konsiderojë debatin për referendumin e dytë, pasi 100.000 britanikë nënshkruan peticionin

Parlamenti do të marrë në konsideratë thirrjet për një referendum të dytë për qëndrimin ose jo në BE javën e ardhshme, pasi më shumë se 100.000 njerëz kanë nënshkruar një…

Brexit: Divorci më kompleks në botë

  Ka udhëzime të rrepta se si do të procedohet për daljen e Britanisë nga BE-ja, por negociatat kyesisht do të improvizohen. Përllogaritjet, se sa kohë do të zgjasë, do…

Pesë pyetje për Britaninë dhe Europën pas Brexit

Britanikët votuan në një referendum të enjten për të lënë Bashkimin Europian. Më poshtë janë përgjigjet e pyetjeve kyçe se çfarë do të ndodhë më pas me marrëdhëniet e Britanisë…

Nga birrat te ilaçet e makinat: bizneset globale qajnë hallin e votës kundër BE

  Drejtuesit e tronditur të bizneseve, nga Mumbai në Denver u zgjuan të premten për tu përballur me vendime të vështira rreth asaj se si do të reagojnë ndaj votimit…

Ari rritet, nafta bie, pasi britanikët votojnë të dalin nga BE

  Ari u rrit me ritmet më të larta që nga kriza financiare e vitit 2008 dhe nafta dhe bakri ranë të premten, pasi vota e britanikëve për të lënë…

Brexit trondit tregjet globale; kryeministri jep dorëheqjen

Paundi zbret në nivelin më të ulët të 30 viteve pas revoltës popullore. Çfarë do të ndodhë tani me ekonominë e pestë më të madhe në botë…   Britania ka…

Donald Trump thotë se britanikët ‘morën kontrollin e vendit të tyre’

  Kandidati presidencial republikan i SHBA-ve, Donald Trump u fut në zemër të luftës së brendshme të Britanisë të premten, duke thënë se britanikët kishin rimarrë kontrollin e vendit të…

Ka Brexit; Britania voton për largimin nga BE, paundi bie ndjeshëm

Mbretëria e Bashkuar ka votuar 52% me 48% në favor të largimit nga Bashkimi Evropian pas 43 vitesh, në një referendum historik. Ky rezultat pritet ta fusë vendin në një…