Britania dhe BE do të planifikojnë një samit të posaçëm për të nënshkruar marrëveshjen e Brexit

12/09/2018 9:24 AM 0 komente

Britania dhe Bashkimi Evropian janë duke u përgatitur për një samit të posaçëm për të nënshkruar marrëveshjen e Brexit në nëntor dhe data mund të shpallet brenda disa ditësh, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje, raporton Bloomberg News.

Ndërsa negociatorët ende kanë nevojë për të zgjidhur mosmarrëveshjet kyçe, BE po përgatitet të planifikojë një mbledhje të njëanshme në mes të nëntorit, në mënyrë që udhëheqësit të mund të pranojnë zyrtarisht kushtet e divorcit..

Përkundër atmosferës më pozitive që rrethon bisedimet, Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar Theresa May po përballet me një kërcënim nga brenda partisë së saj.

Pro-Brexit Tories thuhet se kanë kaluar disa orë duke komplotuar për të rrëzuar marrrëveshjen të martën, sepse ata mendojnë se po tradhtohet vizioni i tyre për një shkëputje të qartë nga BE. Njerëzit të njohur me këtë çështje thanë se takimi – ku morën pjesë rreth 50 Tories – diskutuan haptazi se si May mund të hiqet lehtë nga detyra.

May do të paraqesë versionin e saj për homologët e saj të BE në një takim joformal në Salzburg të mërkurën tjetër, përpara se 27 udhëheqësit e tjerë të diskutojnë se si t’i përgjigjen mes tyre. Plani për një samit të veçantë të marrëveshjes Brexit ka gjasa të zbulohet gjatë mbledhjes së Salzburgut.

“Ne jemi duke punuar në një marrëveshje e cila do të jetë e mirë për industrinë e Britanisë dhe ne jemi të sigurt se do ta arrijmë këtë,” tha të martën një zëdhënës për qeverinë e May-it.

Caktimi i një samiti për të përfunduar negociatat do të ishte një shenjë e rritjes së besimit midis qeverive të Evropës se një marrëveshje për daljen e Britanisë është afër. Pound ishte rritur në ditët e fundit në lajme më pozitive të perspektivave për arritjen e një zgjidhje, pasi ra gjatë verës mbi frikën se negociatat janë në rrezik të prishen. Britania do të largohet nga BE, me ose pa marrëveshje, më 29 mars të vitit të ardhshëm.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of