Britania-SHBA-ve: Duam një marrëveshje tregtare dhe një taksë dixhitale

23/01/2020 9:40 AM 0 komente

Britania dëshiron një marrëveshje tregtare me Shtetet e Bashkuara, por do të vendos taksën e shërbimit dixhital mbi të ardhurat e kompanive të tilla si Google, Facebook dhe Amazon, tha të enjten ministri i biznesit Andrea Leadom.

“Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar janë të angazhuara për të hyrë në një marrëveshje tregtare me njëri-tjetrin dhe ne kemi një marrëdhënie shumë të fortë që shkon prapa ndër shekuj, kështu që disa nga mosmarrëveshjet që mund të kemi mbi çështje të veçanta nuk dëmtojnë në asnjë mënyrë marrëdhënie të shkëlqyera, të forta dhe të thella midis SH.B.A. dhe Mbretërisë së Bashkuar “, tha Leadom për Talk Radio.

“Gjithmonë ka bisedime të ashpra dhe bisedime të lehta, por unë mendoj se ku ka të bëjë me taksën e teknologjisë është absolutisht thelbësore që këta shumëkombëshe të mëdha që po bëjnë sasi të jashtëzakonshme të ardhurash, fitimi duhet të tatohet dhe ajo që ne duam të bëjmë është të punojmë ndërkombëtarisht me pjesën tjetër të botës për t’u mbuluar me një regjim të duhur që siguron që ata po paguajnë pjesën e tyre të drejtë. ”

Sipas planit britanik, kompanitë e teknologjisë që gjenerojnë të paktën 500 milion paund (657 milion dollarë) në vit në të ardhura globale do të paguajnë një taksë prej 2% të parave që ata bëjnë nga përdoruesit e Mbretërisë së Bashkuar nga Prilli i vitit 2020.

 

/REUTERS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of