Editorial

Përrallë nga e ardhmja…

Prej vitesh, debati publik i forcave politike mbi çështjet ekonomike në Shqipëri është lehtësisht i parashikueshëm. Të gjitha palët premtojnë rritje ekonomike, rritje pagash dhe investimesh, rritje punësimi,…

Nr: 998 monitor 998 Abonohuni

Sa të sigurt janë ashensorët që përdorim?

Pjesa më e madhe e ashensorëve që përdoren sot në Shqipëri janë ende të paregjistruar dhe të pacertifikuar. Julian Llupo, Drejtor i Mbikëqyrjes së Produkteve në Inspektoriatin Shtetëror të Mbikëqyrjes së Tregut, vlerëson se janë të paktën 8 mijë ashensorë ende të paregjistruar pranë këtij…

Te Fundit nga Koronavirus

Covid-19, vendi me shkallën më të lartë të vaksinimit në botë

Portugalia tani është vendi me shkallën më të lartë të vaksinimit në botë, sipas shifrave nga Our World In Data. Me një popullsi prej 10.3 milionë…


Covid-19 do të bëhet si ftohja e zakonshme

Covid-19 do të bëhet si koronaviruset e tjerë që qarkullojnë gjerësisht dhe shkaktojnë ftohje të zakonshme, ka thënë shkencëtarja…

23/09/2021 11:20 AM

Pandemia ka ndryshuar përgjithmonë udhëtimet, thotë shefi i AirBnB

Mënyra si njerëzit udhëtojnë ka ndryshuar përgjithmonë për shkak të pandemisë, tha shefi i platformës për strehim, AirBnb. Brian…

22/09/2021 2:18 PM

Nga sot, Suedia ndalon hyrjen për shtetasit e Shqipërisë, Serbisë dhe 4 vendeve të tjera

Duke filluar nga sot, qeveria suedeze ka vendosur të ndalojë hyrjen në vend të të gjithë personave që udhëtojnë…

20/09/2021 10:57 AM

Kosova

BQK ia revokon licencën kompanisë ‘Kosova e Re’

Banka Qendrore e Kosovës ia ka revokuar licencën kompanisë së sigurimeve ‘Kosova e Re’, pas 11 muajve nën administrim të përkohshëm. Likuidimi i ‘Kosovës së Re’…


Punëtorët që humbën vendet e punës gjatë pandemisë, hapet aplikimi për subvencionimin e pagës

Administrata Tatimore e Kosovës njofton se ka zhvilluar aplikacionin dhe tashmë të punësuarit mund të parashtrojnë kërkesat e tyre…

23/09/2021 12:34 PM

Në Kosovë hyrja në lokale vetëm me certifikatë të vaksinimit apo test negativ, nga 27 shtatori

Nga 27 shtatori qytetarët në Kosovë do të mund të hynë në lokale vetëm me certifikatë të vaksinimit apo…

22/09/2021 2:24 PM

Tri ditë reciprocitet. Veriu mbetet i bllokuar, çfarë po ndodh në kufirin Kosovë-Serbi

Qeveria e Kosovës të hënën ka vendosur masë reciprociteti ndaj Serbisë për targat e automjeteve. Sipas vendimit të Qeverisë,…

22/09/2021 11:48 AM

Europa

Banka qendrore e Norvegjisë rrit normat e interesit, e para në botën e zhvilluar pas pandemisë

Të enjten, banka Norges u bë banka e parë qendrore perëndimore që rriti normat e interesit, pas fillimit të pandemisë së koronavirusit. Pas uljes së normave…


Ministrat britanikë arrijnë marrëveshje për prodhimin e CO2 për të lehtësuar pengesat e furnizimit me ushqime

Ministrat britanikë kanë arritur një marrëveshje për të rinisur prodhimin e dioksidit të karbonit (CO2) në një fabrikë në…

22/09/2021 10:53 AM

Udhëheqësi i ardhshëm i Gjermanisë do të jetë vendimtar për ekonominë e vendit

Me largimin e kancelares gjermane Angela Merkel pas zgjedhjeve të ardhshme federale të dielën, përparësitë e vendit mund të…

21/09/2021 3:44 PM

KFC, Nando’s, Greggs, Costa: Restorantet britanike paralajmërojnë klientët për mungesat ushqimore

Supermarketet dhe restorantet e mëdha në Mbretërinë e Bashkuar po paralajmërojnë klientët për mungesat ushqimore për shkak të krizës…

21/09/2021 11:18 AM

Rajoni

Sllovenia synon që Samiti BE-Ballkan Perëndimor të mbahet rregullisht  

Várhelyi tha se Komisioni kishte parashikuar një plan thelbësor ekonomik dhe investime për rajonin. “Ne po propozojmë për të investuar gati 30 miliardë euro në rajon…


Serbia mirëpret investimet turke 

Presidenti serb u shpreh se e përshëndeste interesin në rritje të Turqisë për të investuar në ekonominë e vendit…

24/09/2021 3:57 PM

Kroaci/ Rritja më e lartë tremujore e PBB-së që nga 1996 

Prodhimi i Brendshëm Bruto i Kroacisë (PBB) u rrit me 16.1% në tremujorin e dytë të vitit 2021, në…

22/09/2021 1:11 PM

Paga minimale mund të rritet sërish në Greqi

Parashikimi për norma më të larta të rritjes ekonomike në Greqi ka krijuar edhe skenarë të rritjes së pagës…

20/09/2021 12:21 PM

Te Tjera nga Bota

OBSH: Ndotja e ajrit është edhe më e rëndë se ç’mendohej, rreth 7 mln njerëz vdesin çdo vit para kohe

Ndotja e ajrit është edhe më e rrezikshme nga sa mendohej më parë, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Rreth shtatë milionë njerëz vdesin çdo…


OECD ul parashikimin, ekonomia globale do të rritet 5.7% këtë vit

Ekonomia globale është në rrugën e duhur për t’iu rikthyer rritjes me shpejtësi, por është ende shumë herët që…

21/09/2021 12:16 PM

Largimi i Amerikës nga Afganistani do të nxisë xhihadistët në të gjithë botën

Edhe nëse talebanët nuk i ndihmojnë luftëtarët e tjerë ekstremistë, thjesht suksesi i tyre është një frymëzim, shkruan The…

17/09/2021 10:00 PM

Borxhi global po i afrohet shpejt rekordit prej 300 trilion dollarësh

Borxhi global arriti një rekord të ri prej afro 300 trilionë dollarë në tremujorin e dytë, por raporti i…

17/09/2021 11:57 AM

Makina

MERCEDES-BENZ CLASSE S

Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo nuk shkakton ndonjë impresion të madh. Në…


AUDI A3 SEDAN

Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

14/09/2021 12:54 PM

NJË KAMPIONAT SHUMË KORREKT

Kategoria e re e shpikur nga Alejandro Agag interpreton shpirtin e kohës: SUV me bateri, faza përgjatë skenarëve natyrorë…

06/09/2021 8:58 PM

BMW X1 XDRIVE25E

Merr makinën më të vogël sportive të Monacos me motor benzine, shtoi një motor elektrik dhe një bateri 10…

06/09/2021 8:56 PM

Teknologji

Telegram shndërrohet në një “dark web” të ri për kriminelët kibernetikë

Privatësia në Telegram është e sigurt, edhe kur bëhet fjalë për të kryer transaksione të paligjshme. Kjo është arsyeja se pse Telegram është shndërruar në dark…


BE: Rikarikues universal për të gjithë celularët, standardi të jetë USB-C. Apple: Kështu ‘mbytet’ inovacioni

Komisioni Europian propozoi që të standardizohen të gjithë rikarikuesit në llojin USB-C dhe të shiten veçmas. “Kursime deri në…

23/09/2021 5:20 PM

Një startup holandeze mbledh 110 mln dollarë për të krijuar makinën e parë diellore në botë

Në vitin 2019, prezantoi zyrtarisht makinën elektrike One, brenda një teatri rrotullues holandez. Eventi u zhvillua mbrëmjen vonë, në…

23/09/2021 2:27 PM

BE prezanton propozimin për rikarikues universal

Komisioni Europian do të prezantojë të enjten, më 23 shtator, një propozim legjislativ për krijimin e një rikarikuesi universal…

22/09/2021 6:54 PM

Menaxhim

Ajri i zyrës po na bën budallenj!

Një studim i rëndësishëm duhet t’i bëjë gjithë kompanitë të rimendojnë zyrat e tyre   Të gjithë e përfytyrojmë zyrën si vendi i vetëm ku mund…


Si të ndryshoni karrierë, një udhëzues hap pas hapi

Ndryshimi i karrierës është një detyrë e vështirë, por ai gjithashtu mund të jetë i mirë për ju, si…

23/09/2021 3:13 PM

7 gjëra që nuk na mungojnë aspak nga ambienti i punës

Po përpiqeni të fshihni filxhanin e kafesë, ndërsa uleni me nxitim në tryezën e punës 10 minuta me vonesë?…

21/09/2021 1:38 PM

“Pse nuk jam përpjekur më të dal jashtë zonës së komfortit në mjedisin e punës”

Në një kohë kur jeta personale është ndërthurur me atë profesionale, është më e rëndësishme se kurrë që të…

20/09/2021 4:14 PM

Sport

Forbes / 10 futbollistët më të paguar në botë, CR7 lë pas Messin

Para se të kalonin 24 orë nga lajmi se Cristiano Ronaldo u largua nga Juventus për t’iu bashkuar Manchester United, ylli portugez u bë lojtari me…


Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar

Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë…

20/09/2021 5:36 PM

Emma Raducanu do të fitojë 2.5 mln $ për suksesin e saj në U.S. Open

Shifra është 8 herë më shumë se fitimet e mëparshme në karrierë   Kampionia adoleshente e tenisit, Emma Raducanu,…

14/09/2021 5:41 PM

FIFA: Të ardhurat nga transferimet, rënie me 2.08 mld $ krahasuar me me rekordin e 2019-s

Me futbollistët e transferuar që po përshtaten te klubet e reja për sezonin e ardhshëm, FIFA publikoi raportin International…

13/09/2021 5:18 PM

Life Style

6 ishuj privatë që kushtojnë më lirë se një apartament në Europë

Nga vilat e zhytura në diell, të fshehura pranë një liqeni të qetë, tek apartamentet e zhurmshme të qytetit – ky mund të jetë momenti për…


Jo vetëm muze, por një qendër e vërtetë krijuese. Oslo është gati për “qiellgërvishtësin” e ri Munch

13 kate, 11 galeri, hapësira të panumërta ekspozuese, salla për koncerte dhe shfaqje, një auditor për konferenca, bare dhe…

24/09/2021 9:40 AM

Turizmi i masës në Venecia e ka bërë të vështirë për vendasit të blejnë shtëpi

Në vitet e fundit, Venecia ka tërhequr vëmendjen sepse është një nga ato qytete europiane ku ndryshimi i klimës…

23/09/2021 2:40 PM

Finlanda, Suedia dhe katër vende të tjera ku dielli nuk perëndon kurrë

Shtetet europiane si Finlanda dhe Suedia, janë pjesë e gjashtë vendeve ku dielli nuk perëndon kurrë, për një periudhë…

22/09/2021 5:42 PM