Brukseli hedh dyshime mbi planin e fluturimit të IAG-it, pa marrëveshje Brexit

09/01/2019 10:31 AM 0 komente

Brukseli ka paralajmëruar pronarin e British Airways IAG (ICAG.L) se strategjia e tyre për t’a lejuar atë të vazhdojë të fluturojë lirshëm në dhe përreth Evropës në rast të një Brexit, nuk do të funksionojë, raportoi Financial Times.

Pas Brexit, transportuesit evropianë do të duhet të tregojnë se ata janë më shumë se 50 përqind në pronësi të BE dhe kontrollohen për të mbajtur të drejtat e fluturimit në bllok, tha FT.

IAG, e cila zotëron gjithashtu flamurin spanjoll Iberia, është i regjistruar në Spanjë, por me seli në Mbretërinë e Bashkuar dhe ka aksionarë të ndryshëm globalë.

FT tha se një pjesë e strategjisë së IAG për të mbajtur të dyja të drejtat e BE-së dhe Mbretërisë së Bashkuar është të theksojë që linjat ajrore të saj të rëndësishme janë në pronësi të brendshme përmes një numri besimesh dhe kompanive, në vend që të jenë pjesë e grupit më të madh që përmban një përqindje të lartë të jo- investitorët.

FT citoi një zyrtar të lartë të BE-së pa emër që thoshte: “Për IAG, unë nuk mund të shoh se si mund të jetë zgjidhja.”

 

*Financial Times

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of