BSH: Tërmeti zbeh pritjet për rritjen ekonomike, ja tre sfidat e këtij viti

13/01/2020 3:09 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintPër vitin 2020, Banka e Shqipërisë gjykon se inercia pozitive e rritjes ekonomike do të tejkalojë pasojat negative, që mund të vijnë nga tërmeti. Kjo do të thotë se, edhe duke testuar skenarë relativisht ekstremë të këtyre goditjeve, norma e rritjes ekonomike pritet të mbetet në territor pozitiv, analizoi Banka e Shqipërisë në një intervistë të posaçme për “Monitor. Banka gjykon se efektet negative të tërmetit pritet të shoqërohen me një hezitim afatshkurtër për konsum dhe investime në zonat e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of