Bullgari / Bilanci pozitiv tregtar mbështet rritjen ekonomike

15/06/2020 9:50 AM 0 komente

Rritja ekonomike në Bullgari është ngadalësuar në tremujorin e parë të vitit 2020, kryesisht për shkak të konsumit më të dobët edhe para pandemisë së koronavirusit, që preku rëndë Bullgarinë dhe ekonomitë e partnerëve kryesorë tregtarë të Bullgarisë. Kjo tregohet nga një vlerësim paraprak i Institutit Kombëtar të Statistikave. PBB-ja e Bullgarisë në tremujorin e parë të vitit 2020 është rritur me vetëm 0.3% krahasuar me tre muajt e fundit të vitit të kaluar, kur u rrit me 0.8%. Në […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of