Bullgari: Deputeti Deljan Peevski heq dorë nga Bulgartabac

06/03/2016 8:02 AM 0 komente

Deljan Peevski, deputeti dhe biznesmeni kontrovers bullgar, tha se ai po shiste aksionet e tij në Bulgartabac, një kompani bullgare duhani me aksione të përbashkëta.

Peevski, emri i të cilit erdhi në qendër të vëmendjes, pasi ai u emërua në krye të agjencisë kombëtare dhe kundërinteligjencës DANS në vitin 2013, duke shkaktuar protesta mbarëkombëtare, zotëronte shumicën e aksionerëve në Bulgartabac.

Në një deklaratë për mediat në Bullgari, ai shpjegoi se përpjekjet e kohëve të fundit për të diskredituar Bulgartabac përmes përdorimit të emrit të tij kishin për qëllim ngritjen e akuzave të pavërteta dhe përfshirjen në konflikt të “Bulgartabac në intrigat politike”.

“Unë nuk mund të lejojë aspak” përfshirjen e Bulgartabac në zhvillime të tilla, që është qëllimi i “kundërshtarëve të mi”, beri të qartë deputeti i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë e partisë (DPS).

“Dhe as nuk mund të lejojë një fushatë negative që prek më shumë se 100 000 kultivues të duhanit jetesa e të cilëve varet gjerësisht nga aktiviteti Bulgartabac”.

“Me këtë në mendje, unë deklaroj se po tërhiqem nga pronësia e Bulgartabac, me kompaninë aksionere, ku jam pronari i shumicës të së cilës, duke shitur aksionet e saj”.

Kjo vjen përkundër lëvizjeve të kryeministrit bullgar, Bojko Borisov, për të braktisur procedurat e prokurimit publik (më e madhja në lidhje me një autostradë të madhe), ku ishin përfshirë firmat që dyshoheshin se kishin lidhje me Peevski, duke dyshuar në lidhje me transparencën e tenderëve.

Veprimet e Borisov kanë nxitur spekulime rreth fatit të Peevski, në shënjestër kohët e fundit nga revista “Der Spiegel” dhe quajtur nga ajo pjesë e “ajsbergut të korrupsionit”.

Bulgartaback bashkon një total prej 11 degësh në të gjithë rajonet e rritjes së duhanit të vendit.

Ai ka qenë në shënjestër nga një sërë publikimesh dhe studimesh gjatë viteve të fundit që sugjerojnë se produktet e tij sigurojnë një pjesë të madhe në kontrabandën e cigareve nga Bullgaria në Turqi.

Kohët e fundit, raportet mbi aktivitete të tillë, janë rishfaqur në lidhje me lajmet e përhapura nga mediat turke për ndalimin e udhëtimit lëshuar nga Ankaraja si për Peevski ashtu dhe kryetarin e nderit të DPS-së, Ahmed Dogan.

Ndalimi nuk është konfirmuar ende.

Pjesa e vetë Peevski në Bulgartabac nuk është e njohur publikisht, por pjesëmarrja e tij në NSN Investiment, aksioner i aksioneve të mazhorancës, u zbulua në verën e vitit 2015.

Në fillim të shkurtit, Bulgartabac lançoi një fushatë paralajmëruese mediatike kundër përpjekjeve për të njollosur reputacionin e tij me synimin “për të krijuar një qëndrim negativ social”.

Ai paralajmëroi se, pozicionimi i mirë në Lindjen e Mesme dhe gjetkë dhe punësimi i dhjetëra mijë njerëzve “direkt ose tërthorazi” në Bullgari, ishte strukturalisht e rëndësishme për ekonominë bullgare, duke paguar 3 miliardë BGN ndaj shtetit në taksa, kontribute sigurimi dhe akciza.

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of