Bullgari/ Ekonomia pritet të rikthehet në nivelet e para krizës vitin e ardhshëm 

15/01/2021 2:45 PM 0 komente

Ekonomia bullgare do të fillojë të rritet pas krizës, por kjo do të ndodhë vitin e ardhshëm.

Pasoja më e keqe e pandemisë është frenimi i konsumit. Për shkak të kësaj, në vitin 2020, buxheti i shtetit nuk mori më shumë se 500 milionë euro, sipas Shoqatës Industriale Bullgare.

Vaksinimi masiv kundër Covid-19 pritet të përshpejtojë rimëkëmbjen ekonomike.

Nivelet e para krizës së PBB-së bullgare pritet të arrihen në vitin 2022, por shenjat e para të rimëkëmbjes ekonomike në prodhim janë tashmë të dukshme dhe vaksina kundër Covid-19 ofron optimizëm, tha kryetari i Shoqatës Industriale Bullgare, Radosvet Radev.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of