Bullgari / Ka optimizëm për adoptimin e euros, por bullgarët duan referendum

10/02/2020 8:33 AM 0 komente

Së bashku me Kroacinë, Bullgaria është ndër të paktat shtete të reja anëtare të Bashkimit Europian që kanë deklaruar zyrtarisht dëshirën e tyre për t’u anëtarësuar në Eurozonë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe të adoptojnë euron si monedhën e tyre zyrtare. Në Bullgari, kjo ambicie është shoqëruar edhe me miratimin e një numri masash të miratuara për të përmbushur kërkesat e Eurozonës. Ndryshimet legjislative janë miratuar, bankat kanë kaluar testet e stresit, deficitet buxhetore janë nën […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of