Editorial

Përrallë nga e ardhmja…

Prej vitesh, debati publik i forcave politike mbi çështjet ekonomike në Shqipëri është lehtësisht i parashikueshëm. Të gjitha palët premtojnë rritje ekonomike, rritje pagash dhe investimesh, rritje punësimi,…

Nr: 998 monitor 998 Abonohuni

Video / Monitor Ekonomi

Rritet çmimi i bukës në vend

Rritet çmimi i bukës në vend

Prej 3 javësh disa biznese në vend kanë rritur çmimin e bukës me 10 lekë. Arsyeja kryesore e raportohet të jetë rritja e çmimit të miellit në tregun vendas me 5 lekë/kg që në fillim të muajit gusht. Kemi ftuar të na flasë në Monitor…

Te Fundit nga Koronavirus

Pandemia ka ndryshuar përgjithmonë udhëtimet, thotë shefi i AirBnB

Mënyra si njerëzit udhëtojnë ka ndryshuar përgjithmonë për shkak të pandemisë, tha shefi i platformës për strehim, AirBnb. Brian Chesky tha për BBC se njerëzit po…


Nga sot, Suedia ndalon hyrjen për shtetasit e Shqipërisë, Serbisë dhe 4 vendeve të tjera

Duke filluar nga sot, qeveria suedeze ka vendosur të ndalojë hyrjen në vend të të gjithë personave që udhëtojnë…

20/09/2021 10:57 AM

Bota ka nevojë për një hetim të plotë mbi origjinën e Covid-19  

Kina nuk është e interesuar, shkruan The Economist   Dokumentari “Misteri i virusit”, i transmetuar më 12 gusht, tërhoqi…

17/09/2021 10:02 PM

5 shtete që po rihapen dhe po mësojnë të jetojnë me Covid-19

Më shumë se 18 muaj pas shfaqjes së pandemisë Covid-19, një numër vendesh kanë vendosur se është koha për…

16/09/2021 12:14 PM

Kosova

Pakoja e Ringjalljes Ekonomike, punëtorët do t’i marrin nga 50 dhe 100 euro për tre muaj

Të gjithë ata që kanë humbur vendin e punës në Kosovë në kohën të pandemisë dhe që janë punësuar nga data 1 korrik e më tej…


Kosova vendos reciprocitet për targat, Kurti: Po zbatohet marrëveshja për të cilën është pajtuar edhe Serbia

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se vendosja e targave të Republikës së Kosovës për të gjitha automjetet me tabela…

20/09/2021 12:38 PM

Reciprociteti i targave: Ndalohet hyrja me targa të Serbisë në Kosovë, ky është vendimi i marrë nga Qeveria

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që nga sot të vendoset reciprocitetit ndaj Serbisë sa u përket targave të…

20/09/2021 9:57 AM

Nga 1 tetori, arsimi i lartë publik në Kosovë bëhet pa pagesë

Arsimi i lartë publik në Kosovë do të jetë pa pagesë, nisur nga 1 tetori i këtij viti. Kryeministri…

17/09/2021 3:08 PM

Europa

Ministrat britanikë arrijnë marrëveshje për prodhimin e CO2 për të lehtësuar pengesat e furnizimit me ushqime

Ministrat britanikë kanë arritur një marrëveshje për të rinisur prodhimin e dioksidit të karbonit (CO2) në një fabrikë në Teesside, si një përpjekje për të lehtësuar…


Udhëheqësi i ardhshëm i Gjermanisë do të jetë vendimtar për ekonominë e vendit

Me largimin e kancelares gjermane Angela Merkel pas zgjedhjeve të ardhshme federale të dielën, përparësitë e vendit mund të…

21/09/2021 3:44 PM

KFC, Nando’s, Greggs, Costa: Restorantet britanike paralajmërojnë klientët për mungesat ushqimore

Supermarketet dhe restorantet e mëdha në Mbretërinë e Bashkuar po paralajmërojnë klientët për mungesat ushqimore për shkak të krizës…

21/09/2021 11:18 AM

Pas Merkelit, Franca mund të tentojë të rrëzojë Gjermaninë si “superfuqia” e Europës

Pasi kancelarja gjermane Angela Merkel të largohet nga detyra pas zgjedhjeve të ardhshme të vendit, shumë ekspertë politikë do…

20/09/2021 12:44 PM

Rajoni

Kroaci/ Rritja më e lartë tremujore e PBB-së që nga 1996 

Prodhimi i Brendshëm Bruto i Kroacisë (PBB) u rrit me 16.1% në tremujorin e dytë të vitit 2021, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit…


Paga minimale mund të rritet sërish në Greqi

Parashikimi për norma më të larta të rritjes ekonomike në Greqi ka krijuar edhe skenarë të rritjes së pagës…

20/09/2021 12:21 PM

Plani nga Rio Tinto për ndërtimin e minierës së madhe të litiumit shkakton protesta në Serbi

Pas 4 vjetësh, fushat në luginën e lumit Jadar në Serbinë Perëndimore, ku Djorjde Kapetanovic mbjell misër dhe sojë…

18/09/2021 10:11 PM

Gjallërohet ekonomia në rajon, bashkë me të edhe çmimet

Vendet e rajonit kanë shënuar përmirësim të aktivitetit ekonomik dhe rritje të çmimeve të konsumit, sipas një raporti të…

18/09/2021 10:06 PM

Te Tjera nga Bota

OECD ul parashikimin, ekonomia globale do të rritet 5.7% këtë vit

Ekonomia globale është në rrugën e duhur për t’iu rikthyer rritjes me shpejtësi, por është ende shumë herët që qeveritë dhe bankat qendrore të tërheqin mbështetjen…


Largimi i Amerikës nga Afganistani do të nxisë xhihadistët në të gjithë botën

Edhe nëse talebanët nuk i ndihmojnë luftëtarët e tjerë ekstremistë, thjesht suksesi i tyre është një frymëzim, shkruan The…

17/09/2021 10:00 PM

Borxhi global po i afrohet shpejt rekordit prej 300 trilion dollarësh

Borxhi global arriti një rekord të ri prej afro 300 trilionë dollarë në tremujorin e dytë, por raporti i…

17/09/2021 11:57 AM

SHBA, vaksinim i detyrueshëm për kompanitë me 100 apo më shumë punonjës, ose të testohen rregullisht

Presidenti amerikan Joe Biden ka njoftuar masa gjithëpërfshirëse kundër Covid-19 që kërkojnë që punëtorët në kompanitë e mëdha të…

10/09/2021 12:05 PM

Makina

MERCEDES-BENZ CLASSE S

Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo nuk shkakton ndonjë impresion të madh. Në…


AUDI A3 SEDAN

Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

14/09/2021 12:54 PM

NJË KAMPIONAT SHUMË KORREKT

Kategoria e re e shpikur nga Alejandro Agag interpreton shpirtin e kohës: SUV me bateri, faza përgjatë skenarëve natyrorë…

06/09/2021 8:58 PM

BMW X1 XDRIVE25E

Merr makinën më të vogël sportive të Monacos me motor benzine, shtoi një motor elektrik dhe një bateri 10…

06/09/2021 8:56 PM

Teknologji

BE prezanton propozimin për rikarikues universal

Komisioni Europian do të prezantojë të enjten, më 23 shtator, një propozim legjislativ për krijimin e një rikarikuesi universal për të gjitha pajisjet mobile. Këtë e…


Kina “hipotekon” 6G me 40% të patentave

Kjo u zbulua në një hulumtim të Nikkei. Huawei është kompania që ka paraqitur numrin më të madh të…

21/09/2021 4:45 PM

TikTok, nën hetim në Europë për mënyrën se si i trajton të dhënat e fëmijëve

Hetimi është në duart e Garantuesit të Privatësisë në Irlandë, i cili do të shohë qartë trajtimin e informacioneve…

20/09/2021 3:12 PM

Rekord “green pass” false në Telegram. Në SHBA dyfishohen çmimet

Rekord i papritur në tregun e zi në të gjithë botën, për certifikata vaksinimi false (green pass) në Telegram.…

17/09/2021 3:57 PM

Menaxhim

7 gjëra që nuk na mungojnë aspak nga ambienti i punës

Po përpiqeni të fshihni filxhanin e kafesë, ndërsa uleni me nxitim në tryezën e punës 10 minuta me vonesë? Kjo mund të nënkuptojë vetëm një gjë.…


“Pse nuk jam përpjekur më të dal jashtë zonës së komfortit në mjedisin e punës”

Në një kohë kur jeta personale është ndërthurur me atë profesionale, është më e rëndësishme se kurrë që të…

20/09/2021 4:14 PM

Covid dhe rasti i çuditshëm i kolegëve fantazmë – Të punësuar dhe të pushuar, pa takuar askënd

Ata që nisin një punë të re gjatë pandemisë, shpesh i shohin kolegët vetëm online. Ky është një fenomen…

17/09/2021 3:24 PM

3 gjëra që njerëzit më bindës i bëjnë ndryshe për të arritur atë që dëshirojnë, sipas një psikologu social  

Ne shpesh mendojmë se veprimet, kontributet dhe kërkesat tona do të anashkalohen ose do të refuzohen, qoftë kjo një…

16/09/2021 3:44 PM

Sport

Forbes / 10 futbollistët më të paguar në botë, CR7 lë pas Messin

Para se të kalonin 24 orë nga lajmi se Cristiano Ronaldo u largua nga Juventus për t’iu bashkuar Manchester United, ylli portugez u bë lojtari me…


Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar

Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë…

20/09/2021 5:36 PM

Emma Raducanu do të fitojë 2.5 mln $ për suksesin e saj në U.S. Open

Shifra është 8 herë më shumë se fitimet e mëparshme në karrierë   Kampionia adoleshente e tenisit, Emma Raducanu,…

14/09/2021 5:41 PM

FIFA: Të ardhurat nga transferimet, rënie me 2.08 mld $ krahasuar me me rekordin e 2019-s

Me futbollistët e transferuar që po përshtaten te klubet e reja për sezonin e ardhshëm, FIFA publikoi raportin International…

13/09/2021 5:18 PM

Life Style

Finlanda, Suedia dhe katër vende të tjera ku dielli nuk perëndon kurrë

Shtetet europiane si Finlanda dhe Suedia, janë pjesë e gjashtë vendeve ku dielli nuk perëndon kurrë, për një periudhë të caktuar kohe. Këto vende përjetojnë diell…


Peizazhet natyrore më të bukura të Europës

A jeni të lodhur nga zhurma e jetës së përditshme dhe keni dëshirë të shkoni për pushime larg, në…

21/09/2021 1:58 PM

Ain Dubai, si u ndërtua rrota më e madhe e vëzhgimit në botë

Në një qytet të mbushur me superlativa, është shtuar struktura më e re në listën e gjatë të ndërtesave…

17/09/2021 3:33 PM

Chamois, i vetmi fshat italian që nuk mund të arrihet me makinë

Fshati i izoluar malor Chamois është dëshmi se është e mundur të shkosh në një botë tjetër, në vetëm…

15/09/2021 4:55 PM