Bullgari / Parashikim i qëndrueshëm

21/12/2020 10:32 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintAgjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard & Poor’s Global Ratings konfirmoi vlerësimin e kredisë afatgjatë dhe afatshkurtër të Bullgarisë, në monedhën e huaj dhe vendase ‘BBB/A-2’. Kjo u njoftua nga Ministria Bullgare e Financave. Parashikimi për vlerësimin e Bullgarisë, sipas S&P, mbetet i qëndrueshëm. Ka një përmirësim në pritjet për zhvillimin e ekonomisë bullgare, pasi kërkesa e brendshme është më elastike ndaj ndikimit të pandemisë sesa tregonin vlerësimet paraprake të agjencisë. Rënia e PBB-së në 2020 është rishikuar në -4.5%, krahasuar […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of