Bullgari / Parlamenti miraton ndërtimin e centralit bërthamor Belene mbi lumin e Danubit

18/06/2018 1:58 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintParlamenti i Bullgarisë ka miratuar ndërtimin e centralit të madh të ri bërthamor mbi lumin Danub, duke rritur shqetësimet jo vetëm rreth rreziqeve mjedisore, por edhe ndaj korrupsionit dhe përpjekjeve të Rusisë për të rifituar ndikimin në shtetin ballkanik. Deputetët dhanë miratimin ndaj një kërkese të qeverisë për të kërkuar investitorë për ndërtimin e një centrali bërthamor prej 2,000 megavatësh, i njohur me emrin Belene, gjashtë vjet pasi Kryeministri aktual i Bullgarisë, Boiko Borisov e ndërpreu këtë projekt, në mandatin […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of