Bullgari / Propozohet përditësimi i buxhetit, rritje e tavanit të borxhit

06/04/2020 9:45 AM 0 komente

Më 30 mars, qeveria bullgare propozoi përditësimin e buxhetit për shkak të krizës së koronavirusit. Për shkak të masave emergjente dhe pasojave për ekonominë bullgare, kabineti propozoi që Asambleja Kombëtare të votojë për këtë vit një deficit buxhetor prej 2.9% të PBB-së, ose 3.5 miliardë BGN, raportoi BNT. Kabineti propozoi rritjen e tavanit të borxhit qeveritar nga 2.2 në 10 miliardë BGN. Arsyeja e këtij rishikimi është mospërmbushja e të ardhurave nga taksat dhe sigurimet shoqërore për këtë vit prej […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of