Bullgari/ Reduktohet fatura e borxhit të Belene

14/11/2016 4:46 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintFederata nukleare ruse, Atomstroyexport, ka rënë dakord të anulojë interesat që i detyrohet Bullgaria ndaj borxhit për projektin e Belenës, nëse Bullgaria paguan detyrimin e plotë deri më 15 dhjetor. Një marrëveshje për rregullimin e borxhit u nënshkrua nga Kompania Kombëtare e Elektrike, kompani shtetërore dhe prodhuesi bërthamor rus Atomstroyexport, njoftoi Ministria bullgare e Energjetikës. Një gjykatë arbitrazhi në Gjenevë urdhëroi kompaninë bullgare që të paguajë firmën ruse, 601,617,133 euro për prodhimin e dy reaktorëve bërthamorë për anulimin e centralit […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of