Bullgari/ Rishikohet rritja ekonomike në tremujorin e parë

19/06/2017 11:53 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintSipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Statistikave, ekonomia e Bullgarisë e tejkaloi më shumë sesa ishte parashikuar rritjen për tremujorin e parë të këtij viti. Produkti i Brendshëm Bruto shënoi rritje prej 3.5%. Për sa u përket shpenzimeve, shpenzimet finale të konsumit u rritën me 4.3% në vit në tremujorin e marsit. Eksportet e mallrave dhe shërbimeve u rritën me 5.8%, ndërsa importet u rritën me 7.1%. FacebookLinkedinTwitteremailPrint

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of