Bullgari, shumë gra që punojnë në sektorin e shkencës dhe teknologjisë

24/02/2020 11:30 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNë vitin 2018, nga pothuajse 15 milionë shkencëtarë dhe inxhinierë në BE, 59% ishin burra dhe 41% gra, tregojnë të dhënat e Eurostatit. Burrat ishin të mbipërfaqësuar në prodhim (79% e shkencëtarëve dhe inxhinierëve në prodhim ishin meshkuj), ndërsa raporti gjinor në sektorin e shërbimeve ishte më i baraspeshuar (54% meshkuj dhe 46% femra). Sidoqoftë, në katër shtete anëtare të BE-së, shumica e shkencëtarëve dhe inxhinierëve ishin gra: Lituania (57% femra), Bullgaria dhe Letonia (të dyja 52%) dhe Danimarka (51%). […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of