Bullgari / Sindikatat presin një rritje në ekonominë gri për shkak të Covid-19

12/10/2020 8:42 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNë vitin 2019, ekonomia gri në Bullgari përbënte 21% të PBB-së së vendit, tregojnë të dhënat nga Instituti Kombëtar i Statistikave. Shuma arrin në 11.5 miliardë euro. Këto para janë jashtë sistemit të kujdesit shëndetësor dhe social. Në kushtet e pandemisë Covid-19, niveli pritet të rritet, tha udhëheqësi i sindikatës CITUB, Plamen Dimitrov, me rastin e Javës së Veprimit në Fushatën Europiane për Punën e Deklaruar. Buxheti i shtetit i Bullgarisë humbet 200 milionë euro në vit nga puna e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of