Bullgaria me tregues të mirë makroekonomikë, pavarësisht pandemisë

08/03/2021 12:48 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintBullgaria është ndër të paktat vende ku ka pasur rritje të konsumit dhe rritje të të ardhurave gjatë krizës së koronavirusit. Kjo u deklarua nga ministri i Ekonomisë, Lachezar Borisov, gjatë eventit virtual Economist, me titull Fondi i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë së BE-së për tranzicionin e Bullgarisë: Inovacioni – Axhenda e Gjelbër – Transformimi Dixhital. Borxhi publik i Bullgarisë është ndër më të ulëtit, deficiti buxhetor për vitin 2020 është 3% dhe shkalla e papunësisë në vend është 5%, sipas […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of