Bullgaria në ERM II. Cili është hapi tjetër?

27/07/2020 9:35 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Në periudhën e një vale protestash kundër dhe pro qeverisë, tema e rëndësishme e pranimit të Bullgarisë në mekanizmin ERM II dhe bashkimin bankar, si një hap drejt hyrjes së saj të ardhshme në Eurozonë, mbeti në hije. Pa dyshim, ky akt është një arritje e Bullgarisë në rrugën drejt ekonomive të zhvilluara europiane dhe rezultat i përpjekjeve të disa qeverive bullgare. Kur njoftoi lajmin, Banka Qendrore Europiane (BQE) theksoi se hyrja e levës bullgare në të ashtuquajturën “sallë […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of