Bullgaria nënshkruan marrëveshje 255 mln euro për modernizimin e hekurudhës

28/11/2019 12:27 PM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Agjencia Kombëtare e Infrastrukturës Hekurudhore në Bullgari (NRIC) tha të mërkurën se nënshkroi një marrëveshje 255 milionë euro (498.8 milionë leva) për modernizimin e aksit hekurudhor Elin Pelin-Vakarel në Bullgarinë Perëndimore, me dy kompani të huaja.

Marrëveshja, e cila do të përmirësojë 20 kilometra të aksit, u nënshkrua me dy kompani turke Duygu Muhendislik Insaat dhe Cengiz, – tha NRIC në një deklaratë.

Ajo parashikon edhe ndërtimin e një stacioni të ri treni në qytetin e Elin Pelin. Punimet për projektin duhet të përfundojnë brenda 6 viteve.

Marrëveshja është pjesë e një projekti më të gjerë për modernizimin e linjës hekurudhore që lidh kryeqytetin e Bullgarisë, Sofja, me qytetin e dytë më të madh të vendit, Plovdiv.

Burimi: See News

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of