Bullgaria pesëfishon borxhin në vitin 2020, në raport me planin, nga Covid-19

13/04/2020 11:41 AM 0 komente

Bullgaria mund të emetojë deri në 10 miliardë lev (5.52 miliardë dollarë) këtë vit, pothuajse pesë herë më shumë sesa ishte planifikuar fillimisht, për të lehtësuar ndikimin ekonomik të pandemisë së koronavirusit dhe për të financuar një hendek fiskal të ardhshëm, sipas një vendimi të Parlamentit. Ligjvënësit vendosën të rishikonin buxhetin e shtetit për vitin 2020 që përcakton një objektiv të ri të deficitit fiskal prej 3% të PBB-së dhe parashikohet që ekonomia të kontraktohet me 3% këtë vit për […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of