BUMERANGU INFLACION

19/10/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Ishte shkurt-marsi i vitit 2002, kur inflacioni (me bazë vjetore) kapërceu në nivele mjaft të larta në rreth 7.7%. Rritja erdhi pas një viti të keq të furnizimit me energji (periudha e 2001), si dhe ndryshimit të shportës së inflacionit, që reflektoi tendencat e atëhershme të konsumit. Një element tjetër i veçantë që ndikoi në atë periudhë ishte dhe tërheqja masive e depozitave në ish Bankën e Kursimeve. Banka e Shqipërisë ndërhyri disa herë duke rritur normën e interesit […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of