Editorial

As ligj, as moral, madje as frikë nga Perëndia…

Buxheti i shtetit shpenzoi në vitin 2023 gjithsej 674 miliardë lekë, ose rreth 6.4 miliardë euro. Sipas të dhënave zyrtare të buxhetit, rreth 60% e kësaj shume përdoret…

Inteligjenca Artificiale po ul koston për personel mjekësor në klinikat private

Ekzaminimet e para mjekësore me skaner në Shqipëri në vitin 1995 janë kryer në klinikat private. Sektori privat mjekësor është gjithashtu ndër të parët që po përdor Inteligjencën Artificiale dhe sistemet e automatizuara. Sa ka arritur t'i reduktojë kostot për mbajtjen e personelit mjekësor përdorimi…

Kosova

Nënshkruhet marrëveshja, Kosova përfiton 90 milionë euro nga Banka Botërore

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe Zëvendës Presidentja për Evropë dhe Azi Qendrore në Bankën Botërore Antonella Bassani kanë nënshkruar Marrëveshjen për Financimin…


Dështon edhe raundi i katërt, s’ka marrëveshje për dinarin në Bruksel

Edhe raundi i katërt rezultoi i pasuksesshëm në Bruksel për dinarin. Kosova dhe Serbia nuk kanë arritur të bëjnë…

18/04/2024 4:04 PM

Dinari mbledh për herë të katërt Kosovën dhe Serbinë në Bruksel

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë do të zhvillojnë sot takim për të diskutuar lidhur me çështjen e dinarit. Ky…

18/04/2024 9:59 AM

Oda Amerikane: Bllokimi i qytetarëve të Kosovës nga Serbia pengon stabilitetin rajonal

Që nga orët e vona të së martës, qindra qytetarë të Kosovës janë bllokuar në Serbi, në pikë kalimin…

17/04/2024 3:24 PM

Europa

Tensionet tregtare midis Kinës dhe BE-së rrezikojnë të shkaktojnë luftë tregtare

Kina dhe Europa, mund të përballen me një "aksident të ngadaltë", paralajmëroi kreu i një grupi tregtar europian, një ditë pasi kancelarja gjermane përcolli shqetësimet e…


Banka e Anglisë do të ulë normat e interesit në maj, thotë Morgan Stanley

Morgan Stanley, thotë se Banka e Anglisë, do të ulë normat e interesit duke filluar nga maji, në një…

18/04/2024 2:13 PM

Inflacioni i Eurozonës lehtësohet: Çfarë ndikimi do të ketë në normat e interesit?

Tendencat e fundit në inflacionin e Eurozonës, duke përfshirë zhvendosjet në komponentët kryesorë, ndryshimet midis vendeve anëtare - dhe…

17/04/2024 1:46 PM

Autoriteti rregullator gjerman: Auditimet e Wirecard nga EY jashtëzakonisht të pakujdesshme

Auditimet e firmës ndërkombëtare të shërbimeve financiare, Ernst & Young (EY), rreth kompanisë së falimentuar Wirecard, ishin të pakujdesshme,…

16/04/2024 2:04 PM

Rajoni

Faktorët ndikues mbi shportën e konsumatorit dhe standardin e jetës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet e saj duhet të ndërmarrin masa të balancuara që adresojnë nevojat e ekonomisë dhe të konsumatorëve, duke mbajtur nën…


Ekonomia serbe po rritet mes sfidave globale

Serbia ka arritur të tërheqë investime të mëdha nga jashtë, ku 30% e projekteve të Investimeve të Huaja Direkte…

26/03/2024 3:23 PM

Bullgari, rinovohet rrjeti hekurudhor me fondet e kohezionit

Falë fondeve të kohezionit të BE-së, Bullgaria po aktivizon dhe po përfundon projekte të shumta për të rinovuar rrjetin…

20/02/2024 2:45 PM

Përballja me sfidat e tranzicionit të gjelbër në Ballkanin Perëndimor

Edhe përpara se të fillonte kriza energjetike, vendet e Ballkanit Perëndimor e dinin sa urgjent ishte kalimi nga prodhimi…

03/02/2024 10:04 PM

Të Tjera nga Bota

Mrekullia e ekonomisë amerikane

Ekonomia e Amerikës ka treguar qëndrueshmëri të habitshme. Por ka ende rreziqe, shkruan The Economist   Cilit personazhi vizatimor i përngjan më shumë ekonomia amerikane? Siç…


FMN: Deficiti i SHBA-së paraqet “rreziqe të rëndësishme” për ekonominë globale

FMN përmend gjithashtu, shqetësimet për "mungesën e ekuilibrit" fiskal në Mbretërinë e Bashkuar, Kinë dhe Itali. Fondi Monetar Ndërkombëtar,…

19/04/2024 1:22 PM

Eksportet e naftës iraniane arritën nivelin më të lartë në 6 vjet, perëndimi përgatit sanksione

Rritja e shitjeve të naftës së papërpunuar në Kinë, ekspozon kufizimet e përpjekjeve të SHBA-së dhe BE-së për të…

18/04/2024 11:24 AM

FMN: Rusia do të ketë rritje më të madhe se vendet e zhvilluara këtë vit

Ekonomia e Rusisë, pritet të rritet më shpejt se të gjitha ekonomitë e përparuara këtë vit, sipas Fondit Monetar…

17/04/2024 1:49 PM

Makina

Tesla do të pushojë nga puna më shumë se 10% të personelit në botë

Shkak, rënia e shitjeve   Tesla do të pushojë nga puna më shumë se 10% të fuqisë punëtore në botë, siç tregon një memo e brendshme…


Ferrari rrit know-how mbi bateritë, por nuk ka plan t’i prodhojë

Ferrari synon të rrisë ekspertizën në fushën e qelizave të baterive, duke pasur parasysh rëndësinë e tyre në kalimin…

09/04/2024 5:20 PM

Dërgesat tremujore të Tesla bien për herë të parë në thuajse 4 vjet

Tesla regjistroi rënie tremujore të dërgesave për herë të parë në thuajse katër vjet, duke zhgënjyer vlerësimet e Wall…

02/04/2024 4:58 PM

Kia EV9 votohet Makina e Vitit 2024

Kia EV9 triumfoi në kategorinë e makinave elektrike në New York Auto Show. Zbuloni më poshtë fituesit e kategorive…

29/03/2024 3:10 PM

Teknologji

“Telegram do të arrijë 1 miliard përdorues këtë vit”

Platforma Telegram “po përhapet si zjarri”. Ajo pritet të arrijë 1 miliard përdorues këtë vit, tha bashkëthemeluesi i saj në një intervistë dhënë këtë të mërkurë…


Apple humbet epërsinë e smartphone ndaj Samsung

Ndërkohë, rivalët kinezë fitojnë terren   Apple humbi epërsinë në tregun global të smartphone-ve në fillim të vitit 2024,…

16/04/2024 2:02 PM

Renditja e kompanive të chip-ave sipas të ardhurave

Lider i tregut dhe veteran i sektorit, Intel, mban ende kurorën e kompanisë me më shumë të ardhura në…

15/04/2024 2:49 PM

1 në 7 iPhone tani prodhohet në Indi, Apple zvogëlon varësinë nga Kina

Një raport i ri shkruan se një në shtatë iPhone tani prodhohet në Indi, duke treguar për një përshpejtim…

11/04/2024 4:50 PM

Menaxhim

Aftësia që u duhet të rinjve për të lulëzuar në epokën e IA

Ekziston një aftësi, që të gjithë të rinjtë kanë nevojë, për të lulëzuar në vendin e punës – sot dhe në të ardhmen – dhe ajo…


Cila është arsyeja kryesore që ndikon lumturinë e të rinjve?

Të rinjve nuk u interesojnë paratë apo ngritja në detyrë, zbulon studimi. Një sondazh i ri i Gallup, ka…

16/04/2024 4:00 PM

Vendet më të mira në Europë për të bërë biznes

Vendet nga Europa, Lindja e Mesme dhe Afrika, u vlerësuan në nëntë kategori, duke përfshirë taksat e drejta dhe…

14/04/2024 1:00 PM

Substancat që nxisin trurin janë në modë

Thuhet se filmi i vitit 2011, i titulluar “I Limitless”, nxiti interesin për produktet që rrisin përqendrimin ose përmirësojnë…

12/04/2024 10:02 PM

Sport

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve u rrit në 30.9 miliardë euro, duke…


Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi…

15/02/2024 10:12 AM

Sa vlen suksesi i Jannik Sinner në Australian Open?

Jannik Sinner fiton Australian Open dhe siguron Slam-in e parë në karrierën e tij. Tenisti italian mundi nr. 3,…

29/01/2024 5:01 PM

Real Madrid rifiton vendin e parë në raportin e Deloitte Football Money League

Edicioni i 27-të i Deloitte Football Money League zbulon 20 klubet e futbollit që gjenerojnë të ardhurat më të…

25/01/2024 2:37 PM

Life Style

Aktiviteti fizik ndryshon trurin duke ndihmuar shëndetin e zemrës

Dihet se aktiviteti fizik, është i mirë për shëndetin mendor dhe të zemrës - dhe tani një studim i ri sugjeron, që të tre punojnë së…


Ky kryeqytet europian sapo ndaloi hapjen e hoteleve të reja

Amsterdami në Holandë, nuk do të lejojë më ndërtimin e godinave të reja të hoteleve, si pjesë e luftës…

18/04/2024 4:59 PM

Dita Botërore e Trashëgimisë

Dita Botërore e Trashëgimisë, e njohur edhe si Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Vendeve, festohet çdo vit më 18…

18/04/2024 1:00 PM

Vendet më të mira ku studentët të udhëtojnë këtë verë

Nga çmimi i një birre, deri te çmimi i një dhome, ky studim vlerëson të gjitha gjërat thelbësore të…

17/04/2024 1:00 PM