Bursat evropiane sërish në rënie

30/06/2015 9:43 AM 0 komente

Indeksi i kontratave të së ardhmes të aksioneve evropiane ra, duke treguar se kapitalet do të bien për ditën e dytë radhazi, ndërsa investitorët vlerësuan nëse Greqia do të dështojë në pagesën e së martës.

Kontratat për Indeksin Euro Stoxx 50 që përfundojnë në shtator humbën 0.5 për qind në 3,449 në Londër. Greqia nxiti trazirën e kapitalit global prej 1.5 trilion dollarësh të hënën, pasi bëri thirrje për një referendum të 5 korrikut mbi kërkesat e kreditorëve, mbylli bankat dhe imponoi kontrollet e kapitalit.

Indeksi Stoxx Europe 600 ra me ritmet më të shpejta në tetë muaj dje, me kapitalet në Spanjë, Portugali dhe Itali që udhëhoqën humbjet. Bursa e Athinës do të qëndrojë e mbyllur gjatë pushimit të bankës që do të zgjasë deri në 5 korrik.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of