Bursat në SHBA arrijnë në nivele rekord pas shpresave për kurën ndaj Covid-19

24/08/2020 5:34 PM 0 komente

S&P 500 dhe Nasdaq arritën nivele të reja të larta të hënën, të nxituara nga zhvillimet teknologjike dhe miratimi nga SH.B.A-të për përdorimin emergjent të plazmës së gjakut në trajtimin e pacientëve COVID-19.

Kjo lëvizje erdhi përpara Konventës Kombëtare Republikane, ku Presidenti Donald Trump do të emërohet për të udhëhequr partinë e tij edhe për katër vjet të tjera, duke nisur sprintin përfundimtar deri në 3 nëntor, ditën e zgjedhjeve.

Vendimi i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave për të përdorur plazma të pasura me antitrupa nga pacientët e rikuperuar u përshëndet nga Trump dhe erdhi një ditë pasi ai e akuzoi institucionin që po pengonte trajtimin për arsye politike.

Sidoqoftë, Organizata Botërore e Shëndetit ishte e kujdesshme për miratimin e trajtimit, duke përmendur se ka prova “me cilësi të ulët” për funksionimin e tij.

Apple Inc u rrit 2.7%, duke kaluar nivelin e 500 dollarë për aksion për herë të parë, duke ndikuar në rritjen më të madhe për tre indekset kryesore të aksioneve.

Facebook Inc, Amazon.com Inc, Microsoft Corp dhe Google-prind Alphabet Inc që së bashku me Apple përfaqësojnë gati një të katërtën e kapitalizimit të tregut të S&P 500, u rritën midis 0.9% dhe 3.5%.

Efekt pozitiv në tregje dha edhe një raport që administrata Trump po shqyrton me shpejtësi një vaksinë eksperimentale COVID-19 që po zhvillohet nga AstraZeneca Plc dhe Universiteti i Oksfordit për t’u përdorur në Shtetet e Bashkuara para zgjedhjeve.

“Të gjithë janë të përqendruar në të njëjtën gjë, për atë që mund të zhdukë virusin, qoftë ai përmes trajtimit, por mundësisht nga vaksinat,” tha Thomas Hayes, anëtar drejtues në Great Hill Capital LLC në New York.

“Ky është çelësi për zhbllokimin e ekonomisë sepse e gjithë ndihma dhe likuiditeti i stimulit janë atje. Thjesht duhet të bëjmë të mundur që njerëzit të kthehen në normalitet dhe ekonomia globale mund të lulëzojë. ”

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of