Cilat kanë qenë atraksionet turistike më të vizituara për 2018

13/12/2018 12:57 PM 0 komente

TripAdvisor ka publikuar listën e saj me atraksionet turistike më të vizituara për 2018. Kjo listë ishte produkti përfundimtar i përpilimit të të dhënave nga rreth 140, 000 ture dhe aktivitetet turistike në vende të ndryshme të botës.

Ja se cila është lista e plotë me dhjetë prej vendeve, duke filluar nga ai që kishte numrin më të lartë të vizitorëve:

Koloseu në Romë renditet në vend të parë.

Muzeu i Vatikanit renditet i dyti.

Në vend të tretë renditet Statuja e Lirisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në vedin e katërt renditet Muzeu i Luvrit në Paris të Francës.

Kulla Eiffel renditet në vendin e pestë. Ky është atraksioni i dytë më i vizituar në Paris ndër 10 që janë gjithsej.

I vetmi atraksion spanjoll që është pjesë e kësaj liste dhe që renditet në vend të gjashtë është bazilika e Sagrada Famiglia.

Ura Porta e Artë në San Fransisco renditet e shtata.

Një prej vendeve më të vizituara në Mbretërinë e Bashkuar është Stoneheng, e cila renditet në vend të tetë në këtë listë.

Pallati i Versajes në Francë renditet i nënti.

Kanali i Madh (Canal Grande) në Venecia renditet në vend të 10 të kësaj liste.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of