Çmimet e shtëpive në SHBA rriten me ritmin më të shpejtë në më shumë se 30 vjet

30/06/2021 3:45 PM 0 komente

Rritja e çmimit të shtëpive në Shtetet e Bashkuara u përshpejtua në prill, me ritmin më të shpejtë në më shumë se tre dekada.

Indeksi kombëtar i çmimeve të shtëpive të S&P Case-Shiller, u rrit me 14.6 për qind nga viti në vit në prill, sipas të dhënave të publikuara.

Kjo pasoi një kërcim vjetor prej 13.3 për qind në mars, duke shënuar edhe ritmin më të shpejtë të rritjes në më shumë se 30 vjet.

Ndërkohë, përbërja prej 20 qytetesh, e cila mbulon zonat metropolitane të Shteteve të Bashkuara duke përfshirë Dallas, Miami, Nju Jork dhe San Francisko, u rrit 1.6 për qind nga muaji i mëparshëm dhe 14.9 për qind nga viti në vit.

Kjo ishte rritja më e madhe vjetore që nga dhjetori 2005, gjithashtu edhe krahasuar me pritshmëritë për një rritje vjetore prej 14.5 për qind, sipas ekonomistëve të anketuar nga Refinitiv. Phoenix, San Diego dhe Seattle raportuan fitimet më të larta nga viti në vit midis 20 qyteteve në muajin prill.

“Performanca e Prillit ishte me të vërtetë e jashtëzakonshme,” tha Craig Lazzara, drejtori menaxhues dhe shefi global i strategjisë së investimeve të indeksit në S&P Doë Jones.

Ndërsa bumi është nxitur pjesërisht nga kërkesa e lidhur me pandeminë për shtëpitë periferike, ai tha gjithashtu  se ai bum “përfaqëson një përshpejtim të blerjeve që do të kishte ndodhur gjithsesi gjatë viteve të ardhshme”.

Çmimet e shtëpive në SHBA u rritën vitin e kaluar sepse amerikanët përfituan nga nivelet rekord të ulëta të hipotekave për të blerë shtëpi në periferi.

Kjo kërkesë, e kombinuar me një mungesë të shtëpive, ngriti çmimet e tyre në nivele rekord. Kjo u përkeqësua më tej në fillim të këtij viti nga një rritje e lartë e kostove të lëndës së drurit. Rritja e çmimeve të shtëpive po pengon blerësit për herë të parë, thonë ekonomistët, megjithëse disa presin që kërkesa për prona periferike të bjerë ndërsa frika e pandemisë të zbehet.

Një raport i veçantë nga Bordi i Konferencës të martën tregoi se përqindja e amerikanëve që planifikojnë të blejnë shtëpi, makina dhe pajisje të mëdha u rrit këtë muaj.

Ndërsa çmimet më të larta të shtëpive mund të sjellin më shumë shitës në treg, ekonomistët paralajmërojnë se këta njerëz, përveç faktit që nëse shesin shtëpitë e tyre të dyta ose të pushimeve, do të duhet gjithashtu të gjejnë një vend për të jetuar, gjë që mund të ketë një efekt modest në mospërputhjen e kërkesës dhe ofertës. Ka disa shenja që tregojnë se inventari i shtëpive ka filluar të rritet.

Departamenti i Tregtisë i Shtetet të Bashkuara javën e kaluar tha se numri i shtëpive të reja për shitje u rrit me 15,000 në maj në 330,000, më shumë se 5.8 për qind nga një vit më parë. Rritja e çmimeve të shtëpive gjithashtu ka tërhequr vëmendjen e zyrtarëve të Rezervës Federale.

Këtë javë Eric Rosengren, Presidenti i Rezervës Federale të Bostonit, i tha Financial Times se SH.B.A. nuk mund të përballojnë një “cikël bumi dhe dështimi” në tregun e shtëpive që do të kërcënonte stabilitetin financiar. Ai tha se ishte bërë e zakonshme që blerësit vetëm me para të gatshme të mbizotëronin në konkurset e ofertave në Boston.

Zyrtarë të tjerë të Rezervës Federale , duke përfshirë presidentin e Dallasit Fed Robert Kaplan, i kanë kërkuar bankës qendrore të rivlerësojë mbështetjen e saj për tregun e shtëpive përmes blerjeve të saj mujore prej 40 miliardë dollarë në letrat me vlerë të mbështetur nga agjencia.

Vlerat e çmimeve të shtëpive të së martës do të ndikojnë gjithashtu në të dhëna më të gjera të inflacionit, përfundoi James Knightley, ekonomisti kryesor ndërkombëtar në ING./Financial Times

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of