Covid-19/ MSH: Ndërrojnë jetë 2 pacientë në spitalin infektiv

31/03/2020 6:33 PM 0 komente

Kanë ndërruar jetë edhe dy pacientë të tjerë në spitalin e Infektivit, të kofirmuar më herët me Covid-19. Kjo e çon numrin e viktimave në vend në 15.

Ministria e Shëndetësisë njofton se pacientët, një 77 vjeçar nga Kavaja dhe një 69 vjeçar nga Hasi kanë humbur jetën gjatë ditës së sotme, ndërsa perveç virusit kanë pasur edhe sëmundje të tjera shoqëruese.

“Pacienti 77-vjeçar I. B., nga Kavaja, i konfirmuar me COVID-19 po trajtohej prej 2 javësh në spitalin infektiv, teksa ndërroi jetë në mënyrë të papritur nga një infarkt miokardi. 77-vjeçari vuante nga disa sëmundje: Diabet mellitus, insuficience renale kronike dhe insuficiencë kardiake.

Ka ndërruar jetë gjatë ditës së sotme edhe pacienti R. P 69-vjeç nga Hasi, i konfirmuar me COVID-19, i cili është trajtuar prej 8 ditësh në spitalin Infektiv ndërsa prej 3 ditësh gjendja e tij ishte rënduar dhe ishte në respiracion të drejtuar (i intubuar). Pacienti R. P ka qenë në gjendje të rëndë shëndesore gjatë gjithë kohës dhe pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, nuk arriti të mbijetojnë”.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of