Dëmet e tërmetit 985 milionë euro, donatorët ofruan 1.1 miliardë euro

30/11/2020 9:14 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Efekti i tërmetit të 26 nëntorit të vitit të shkuar është rreth 1 miliard euro. Raporti i vlerësimit të nevojës pas fatkeqësisë, i hartuar me ndihmën e Kombeve të Bashkuara, Banka Botërore, Bashkimi Europian dhe Këshilli i Ministrave zbuloi në shkurt shifrat zyrtare vetëm pak para fillimit të Konferencës së Donatorëve, të cilët ofruan 1.15 miliardë euro. Në total, efekti i fatkeqësisë vlerësohej sa 6.4% e Prodhimit të Brendshëm Bruto(PBB) ndërsa në humbje 1.1% e PBB, çka në total […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of