Si do të ndikojë interesi tavan te mikrofinanca

Në mesin e muajit janar, Banka e Shqipërisë publikoi për herë të parë normën efektive maksimale të interesit për kreditë konsumatore. Brunilda Isaj, Sekretare e Përgjithshme e Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare thotë për “Monitor Brief Insight” se kjo masë do të ndikojë në përfitueshmërinë e institucioneve…

Te Fundit nga Koronavirus

OBSH: Kushtet globale, perfekte për shfaqjen e varianteve të tjera të Covid

Zyrtari i lartë i OBSH-së, Tedros, paralajmëroi të hënën se kushtet globale janë të përshtatshme për shfaqjen e mutacioneve të Covid-19 në formën e varianteve të…


OBSH: Fundi i pandemisë në Europë, “i mundshëm” pas Omicron

Drejtori rajonal paralajmëron se pavarësisht shpresave që varianti Omicron do ta bëjë COVID-19 një sëmundje endemike më të menaxhueshme,…

24/01/2022 10:09 AM

Kompanitë e barnave nënshkruajnë marrëveshje për prodhimin e ilaçit low-cost kundër Covid për 105 vende

Një organizatë e mbështetur nga OKB njoftoi të enjten se ka nënshkruar marrëveshje me më shumë se njëzet kompani…

21/01/2022 10:32 AM

Studimi/ Dozat përforcuese të Covid nuk ofrojnë mbrojtje kundër Omicron

Dozat përforcuese nga vaksinat me mARN, të tilla si ato të prodhuara nga Pfizer Inc. dhe BioNTech SE, nuk…

20/01/2022 2:55 PM

Kosova

“Nuk gjendet fajtori i krizës energjetike”; Kosova mes dy opsioneve, reduktime të ashpra ose rritje të tarifave

Kuvendi i Kosovës ka mbajtur sot seancë të jashtëzakonshme lidhur me paralajmërimet për shtrenjtimin e tarifave të energjisë elektrike. Seanca e së hënës për të gjetur…


Shtrenjtim e energjisë në Kosovë, Kuvendi sot në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të jashtëzakonshme lidhur me paralajmërimet për shtrenjtimin e energjisë elektrike. Në…

24/01/2022 10:42 AM

Kthehet ora policore, gastronomët punojnë deri në ora 21:00- Kosova miraton masat e reja

Qeveria e Kosovës, ka miratuar masat e reja kundër pandemisë COVID-19, ku ora policore nga nesër do të nis…

21/01/2022 8:49 PM

Vitin e kaluar 111 persona kanë vdekur nga aksidentet në Kosovës, janë paguar mbi 10 mln euro dëme

Vetëm në vitin 2021 si pasojë e aksidenteve kanë humbur jetën 111 qytetarë të Kosovës. Është bërë me dije…

20/01/2022 2:51 PM

Europa

Rimëkëmbja ekonomike e Eurozonës po i mbijeton valës Omicron

Sipas analizës së të dhënave me frekuencë të lartë nga Financial Times, varianti Omicron po shkakton shumë më pak dëme në ekonominë europiane krahasuar me valët…


EQL: Rreziku i inflacionit i detyron bankat qendrore të rrisin normat e interesit

Ndërprerjet në zinxhirët e furnizimit ndikuan rëndë në Europën Qendrore dhe Lindore (EQL) në tremujorin e tretë, ndërsa varianti…

22/01/2022 10:25 PM

Dhjetë prirjet që duhen vëzhguar këtë vit

Nga Tom Standage, redaktor i "The World Ahead 2022", The Economist   Nëse viti 2021 ishte viti kur bota…

21/01/2022 10:21 PM

Europa, rimëkëmbja e varur nga pandemia

Ekonomia e BE-së po rimëkëmbet nga kriza e pandemisë më shpejt se sa parashikohej. Ndërsa numri i të vaksinuarve…

21/01/2022 10:00 PM

Rajoni

Të rinjtë e aftë po largohen nga Ballkani Perëndimor 

Ballkani Perëndimor po përballet me një krizë emigracioni.  Kjo është veçanërisht e dukshme në Maqedoninë e Veriut, siç tregon censusi i saj më i fundit.  Vendi…


Ballkani Perëndimor, BEI vazhdon të investojë në sigurinë energjetike

Banka Europiane e Investimeve (BEI) po vazhdon të investojë në sigurinë energjetike të Ballkanit Perëndimor, duke dhënë një kredi…

22/01/2022 10:33 PM

Rio Tinto pezullon ndërtimin e minierës së litiumit në Serbi

Kompania Rio Tinto do të pezullojë projektin e minierës së litiumit në Serbinë Perëndimore, raportoi një agjenci lajmesh, duke…

21/01/2022 10:29 PM

Rritje rekord e të ardhurave shtetërore në Bullgari

Agjencia Kombëtare e të Ardhurave dhe Agjencia Kombëtare e Doganave janë autoritetet kryesore të angazhuara në mbledhjen e të…

20/01/2022 3:58 PM

Te Tjera nga Bota

Gara globale e 5G-së, Bashkimi Europian po nxitet të përshpejtojë ritmin

Ndërsa Shtetet e Bashkuara po përballen me problemet që ka shkaktuar në linjat ajrore përhapja e rrjetit 5G, një organ mbikëqyrës në Bashkimin Europian paralajmëroi të…


Rritja e PBB, më e shpejtë në këto vende

Sipas të dhënave të reja, India, Arabia Saudite, Franca dhe Turqia po udhëheqin rimëkëmbjen nga COVID-19 në të gjithë…

20/01/2022 3:16 PM

Lituania përfiton një investim të papritur nga Tajvani për mikroҫipet, shkak përplasja me Kinën

Përplasja e Lituanisë me Kinën në lidhje me Tajvanin ka sjellë një përfitim të papritur për vendin e vogël…

19/01/2022 1:16 PM

Kina ul normat e interesit ndërkohë që rritja ekonomike ngadalësohet

Kina ka ulur papritur një normë bazë të interesit për herë të parë në pothuajse dy vjet, pasi shifrat…

18/01/2022 12:30 PM

Makina

Volkswagen e Bosch, marrëveshje për software për drejtimin autonom

Divizioni software i Volkswagen (VOWG_p.DE) Cariad dhe distributori i automjeteve Bosch do të bashkëpunojnë për të zhvilluar një software për drejtim të automatizuar, i cili do…


Elektrifikim dhe diversifikim, si Ford arriti 100 miliardë $ kapitalizim për herë të parë

Tranzicioni drejt makinave elektrike ka shtyrë Ford të kalojë, për herë të parë në histori, 100 miliardë dollarw në…

19/01/2022 3:43 PM

Toyota dëshiron të ‘rinovojë’ makinat e përdorura dhe t’i bëjë ato si të reja

Toyota UK është në fazat fillestare të një programi sipas të cilit makinat mund të rifabrikohen dy herë pas…

17/01/2022 9:15 AM

CES 2022, John Deere zbulon traktorin e automatizuar

CES 2022 në Las Vegas përfundoi më 7 janar, një ditë para nga planifikimi, për shkak të situatës së…

11/01/2022 5:01 PM

Teknologji

Makina fluturuese “AirCar” merr certifikatën e vlefshmërisë

Një makinë fluturuese, e cila mund të arrijë shpejtësinë (160 km/h) dhe lartësi mbi 2500 metra është pajisur me një certifikatë vlefshmërie për të fluturuar nga…


Krimi kibernetik, thuajse 6 miliardë account-e të shkelura nga hakerat në 2021

2021 është një vit rekord për numrin e të dhënave të shkelura. Sipas të dhënave të mbledhura dhe të…

24/01/2022 4:44 PM

Netflix zhgënjen pritshmëritë mbi rritjen e abonentëve

Aksionet në bursë bien në pak orë në 20%   Numri i abonentëve në Netflix u rrit në 222…

21/01/2022 4:49 PM

Prodhimi i çipëve, Von der Leyen do të prezantojë planin në shkurt

"Europa nuk mund t’ia lejojë vetes të varet nga të tjerët për furnizimet e mikroprocesorëve"   “Deri në vitin…

21/01/2022 12:52 PM

Menaxhim

5 këshilla për të kuptuar se çfarë kërkoni nga puna e ardhshme

Dy vitet e fundit na kanë bërë të gjithëve të rivlerësojmë atë që duam në të vërtetë. Puna nga shtëpia na ka treguar se punësimi në…


Warren Buffett: Si të shmangni largimin e punonjësve nga puna

Dorëheqja e Madhe ka sjellë Rivendosjen e Madhe. Drejtuesit e niveleve të larta dhe shefat e burimeve njerëzore të…

24/01/2022 5:11 PM

Teknika e thjeshtë për të mësuar çdo gjë shpejt dhe në mënyrë efektive

Fizikani Richard Feynman besonte se çelësi i të mësuarit është thjeshtësia. Feynman punoi për Projektin Manhattan ndërkohë që ai…

22/01/2022 10:14 PM

3 trende që do të dominojnë punën në vitin 2022

Në vitin 2021, fjalët që karakterizuan botën e punës ishin: "Dorëheqja e madhe". Anthony Klotz, psikolog organizativ dhe profesor…

21/01/2022 10:35 AM

Sport

Sponsorët heshtin, Djokovic rrezikon të ‘humbasë’ miliona dollarë në fushë

Kompanitë që vitin e kaluar, sipas vlerësimeve të Forbes, investuan 30 milionë dollarë në sponsorizime te Novak Djokovic, zgjodhën rrugën e heshtjes, pasi tenisti serb u…


Efekti i Premier League në ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar kapërcen 7.6 mld paund

Industria e futbollit, konfirmon, edhe një herë, ndikimin e madh në ekonomi. Në mënyrë të veçantë, Premier League, e…

21/01/2022 3:17 PM

Atletet më të paguara, rekord të ardhurash 167 milionë dollarë në vitin 2021

Shumë aspekte shkaktojnë ende shqetësime në botën e sportit për femra: pabarazia sa u përket pagave dhe strukturave, kushtet…

15/01/2022 10:03 PM

FIFA: Në vitin 2021 u shpenzuan 4.86 miliardë dollarë në transferime ndërkombëtare

Për të dytin vit me radhë, pandemia e Covid-19 ka goditur në mënyrë të ndjeshme futbollin dhe të gjithë…

14/01/2022 4:19 PM

Life Style

Hotelet me “5 yje” më të bukura në botë, sipas Instagram

Një studim i kohëve të fundit nga money.co.uk, një faqe financiare me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, zbuloi së fundi listën me 20 hotelet me "5…


Destinacioni më i famshëm në botë për vitin 2022 sipas Tripadvisor është…

Tripadvisor thotë se vendi që në shekullin XX ishte thjesht një fshat që njihej për peshkim, është shndërruar tashmë,…

24/01/2022 5:31 PM

Qytetet me më shumë qiellgërvishtëse në botë

Qiellgërvishtëset përkufizohen si ndërtesa të larta dhe të banueshme, që kanë shumë kate. Lartësia që duhet të ketë një…

22/01/2022 10:10 PM

Verërat e bardha më të mira që duhen shijuar në vitin 2022

Sa shpesh ju ndodh të dëgjoni dikë që të refuzojë një gotë verë të bardhë, duke këmbëngulur që konsumon…

21/01/2022 1:28 PM