Dënimi i Gjykatës së Lartë të Spanjës: Udhëheqësit Separatist Katalan 13 vite heqje lirie

14/10/2019 9:50 AM 0 komente

Separatistët katalanas që u përpoqën të shkëputeshin nga Spanja në vitin 2017, iu dhanë dënime me burg deri në 13 vjet nga Gjykata Supreme në Madrid në një vendim të paprecedentë.

Ish nënkryetari i Katalonjës Oriol Junqueras iu dha dënimi më i ashpër. Carles Puigdemont, lideri rajonal që ishte kryetari i lëvizjes, mbetet në mërgim në Bruksel pasi iku nga Spanja dy vite më parë.

Dënimet do të injektojnë një ‘dozë shtesë të ashpërsisë’ në sistemin politik të Spanjës ndërsa vendi përgatitet për zgjedhjet e tij të katërt të përgjithshme, në 10 nëntor.

Socialistët e Sanchez pretenduan pothuajse dy herë më shumë vende sesa kundërshtari i tyre më i afërt, por nuk arritën të arrijnë një marrëveshje me partnerin e tyre të mundshëm në qeveri pjesërisht për shkak të mosmarrëveshjeve të tyre rreth Katalonjës.

Gjyqi katër-mujor ishte seanca me akuzë politike që Spanja ka parë që kur një drejtues tjetër katalonas, Lluis Companys, u gjykua në vitin 1940 pasi edhe ai kishte shpallur pavarësinë. Një gjykatë ushtarake nën diktaturën e Francisco Franco dënoi Companys dhe e dënoi me vdekje pasi dëgjoi prova për një ditë të vetme. Junqueras ka një portret të Companys në murin mbi tavolinën e tij në selinë e partisë së tij në qendër të qytetit të Barcelonës.

Shtytja për pavarësi e Katalonjës shtoi një dimension spanjoll në rritjen e populizmit që përshkoi politikën në të gjithë botën perëndimore pas krizës financiare, ndjekur më pas nga vendosja e Donald Trump në pushtet në SHBA dhe vendimi i Britanisë për t’u larguar nga Bashkimi Evropian.

 

/BLOOMBERG

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of