Editorial

Shqipëria…, jo e rilindur

Lëvizja politiko-shoqërore-kulturore, e mbrujtur për pothuaj një shekull nga mendimtarë dhe veprimtarë të shquar shqiptarë, ndikoi në zgjimin e vetëdijes kombëtare. Ishte një përpjekje e tërë e këmbëngulëse…

Nr: 1066 monitor 1066 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Krijimi i stoqeve, mungesa e fuqisë punëtore dhe kërkesa e ulët, si pritet të zhvillohet industria fason në vitin 2023?

Sektori fason nuk është shumë optimist për vitin 2023, pasi moti i ngrohtë ka krijuar stoqe në magazina. Kjo ka sjellë uljen e kërkesës për porosi nga klientët e përhershëm. Intervistë me Etleva Laro, Edvin Prençe dhe Florian Zekja

Kosova

Edhe dy ditë kohë, ende nuk dihet vlera e koeficientit të Ligjit të Pagave

Opozita dhe sindikatat në Kosovë kanë kërkuar që koeficienti i pagave të mos jetë më i vogël se 120 euro. Koeficienti më i lartë, 18 i…


Kosova, me “Besa besë”, kundër produkteve serbe

“Mos bli produkte serbe – Besa, besë”, me këtë thirrje po synohet që Kosova të bojkotojë produktet serbe. Fushata,…

28/01/2023 10:04 PM

Qeveria e Kosovës ndan 50 euro shtesë punëtorët e sektorit publik edhe për muajin janar

Nga 50 euro shtesë në pagë do të ndahen për punëtorët e sektorit publik edhe në muajin janar. Ministri…

25/01/2023 1:58 PM

Import 254 milionë, eksport 100 milionë: Tregtia Kosovë-Shqipëri në top 15 produkte

Raportet tregtare mes Kosovës e Shqipërisë gjatë vitit të kaluar janë bërë publike. Sipas të dhënave të fundit, del…

24/01/2023 1:00 PM

Europa

Mbretëria e Bashkuar është në shitje! Ja se si të pasurit zotërojnë pronat përmes kompanive offshore

Drejtuesi i BBC-së, Richard Sharp, më shumë se 20 donatorë konservatorë, një sërë biznesmenësh miliarderë dhe shoferi i Formula 1, Lewis Hamilton, janë ndër ata që…


Kthimi i baticës

Rritja e normave të interesit dhe inflacioni kanë penguar investimet. Jo të gjitha asetet janë prekur në mënyrë të…

28/01/2023 10:02 PM

Si politika në tregjet në zhvillim ndikon në inflacion

Pas goditjes disinflacioniste të nxitur nga COVID-19 në vitin 2020, tregjet në zhvillim tani po përballen me rritje të…

28/01/2023 10:00 PM

Inflacioni në Europë po bie, por çmimet e ushqimeve po rriten. Kush paguan më shumë dhe për çfarë?

Çmimet e ushqimeve kanë vijuar të rriten në të gjithë Europën, pavarësisht se inflacioni ra për të dytin muaj…

26/01/2023 4:04 PM

Rajoni

40% e punonjësve rumunë do të lënë punën nëse nuk paguhen më shumë 

Më shumë se gjysma e punonjësve rumunë (53%), pritet të përfitojnë nga një rritje pagash këtë vit, sipas një sondazhi të kryer nga platforma Undelucram.ro. Nëse…


Bullgari, Plan i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë

RRF Bulgaria Equity është një mandat prej 180 milionë eurosh, i financuar nga Institucioni Bullgar i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë.…

28/01/2023 10:07 PM

Rumani, tregu i tetë më tërheqës i prodhimit në Europë

Rritja e kostove të punës, pasurive të paluajtshme dhe energjisë, e radhit Rumaninë në vend të tetë në listën…

27/01/2023 10:32 PM

Turqia zbulon skemën e re për valutat e huaja, e cila do të ndihmojë lirën

Turqia ka zbuluar një skemë të re për t'i nxitur eksportuesit që të mbajnë më pak valutë të huaj,…

27/01/2023 10:46 AM

Të Tjera nga Bota

Perspektiva ekonomike globale për vitin 2023 është ulur, ndryshe nga optimizmi i tregjeve

Rritja ekonomike globale parashikohet se me vështirësi mund të kalojë shifrën 2% këtë vit, sipas një sondazhi të Reuters me ekonomistët të cilët thanë se rreziku…


Banka e Kanadasë rrit normat e interesit dhe bëhet banka e parë qendrore e rëndësishme që sinjalizon një pauzë të këtij cikli

Banka e Kanadasë rriti të mërkurën normën e saj bazë të interesit në 4.5%, niveli më i lartë i…

26/01/2023 2:00 PM

BQE do të rrisë normën e depozitave në 3.25% deri në mes të vitit

Banka Qendrore Europiane do të ndërmarrë një rritje të normave të interesit me 50 pikë bazë në secilin prej…

24/01/2023 2:53 PM

Bankat përgatiten për reduktimet më të larta të vendeve të punës që nga kriza financiare

Bankat po përgatiten për fazën më të madhe të reduktimeve të vendeve të punës që nga kriza financiare globale,…

23/01/2023 3:00 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

Toyota mbron titullin si shtëpia automobilistike që ka shitur më shumë makina në 2022

Toyota Motor Corp (7203.T) deklaroi të hënën se ka shitur 10.5 milionë automjete në vitin 2022, duke mbrojtur titullin e shtëpisë automobilistike që ka shitur më…


Makinat më eficiente në konsum nga viti 1975 e deri më sot

Cili është faktori më i rëndësishëm që kërkoni kur doni të blini një makinë të re? Sipas Statista, nuk…

28/01/2023 10:52 AM

Ford do të shkurtojë deri në 3.200 vende pune në Europë

Ford Motor Co (F.N) synon të shkurtojë deri në 3.200 vende pune në Europë dhe të zhvendosë disa prej…

24/01/2023 8:14 AM

Tregu i motorëve do të arrijë 233,5 miliardë dollarë në nivel global brenda 2031

Sipas raportit të fundit të Allied Market Research, xhiro e të ardhurave do të arrijë 233 miliardë dollarë brenda…

21/01/2023 10:14 AM

Art

Kreshnik Xhiku, një artist përherë në kërkim të së resë

Zhvillimet e artit bashkëkohor kanë shtruar një sërë sfidash ndaj krijuesve kudo në botë, duke mos përjashtuar as artistët tanë. Natyrisht që të kesh një përgjigje…


Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i…

06/08/2022 10:02 PM

Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Teknologji

Ngadalësohet ekonomia e aplikacioneve

Shpenzimet e konsumatorëve për aplikacione ranë me 2%   Ekonomia globale e aplikacioneve u ngadalësua për herë të parë vitin e kaluar. Shpenzimet e konsumatorëve për…


Dërgesat e smartphone pësojnë rënien më të madhe ndonjëherë, me 18.3%

Sipas IDC, as sezoni festiv i fundvitit nuk erdhi në ndihmë   Dërgesat e smartphone-ve ranë me thuajse 20%…

26/01/2023 4:46 PM

Përse nuk duhet ta përdorni kurrë telefonin në shtrat

Studime të shumta tregojnë se ai ka efekte te shëndeti dhe produktiviteti   Me siguri e dini se përdorimi…

25/01/2023 11:00 AM

Spotify shkurton 6% të fuqisë punëtore

Spotify deklaroi të hënën se do të shkurtojë 6% të forcës së saj të punës për të reduktuar kostot,…

23/01/2023 3:17 PM

Menaxhim

Çfarë duhet të keni parasysh kur debatoni në punë

Ekziston një vijë shumë e hollë ndarëse midis një debati të shëndetshëm dhe një konflikti që merr një kthesë të shëmtuar – veçanërisht në vendin e…


Aftësia “më e nënvlerësuar” që zotërohet nga të gjithë njerëzit e suksesshëm

Veçanërisht nga introvertët...   Aftësia më e nënvlerësuar që zotërohet nga njerëzit e suksesshëm, veçanërisht nga introvertët, është aftësia…

27/01/2023 4:29 PM

Cilat janë arsyet pse mund të refuzoheni për një punë?

Punët janë edhe shkallët e karrierës që ne ngjitim vazhdimisht, edhe destinacionet përfundimtare të karrierës sonë. Nëse jeni refuzuar…

26/01/2023 1:00 PM

3 këshilla për ta kthyer pasionin në një biznes

Kur mendoni për atë që dëshironi të bëni në jetë, e dini se kjo duhet të jetë diçka tek…

25/01/2023 4:20 PM

Sport

Djokovic, tenisti që fituar më shumë në historinë e këtij sporti nga turnetë

Novak Djokovic fitoi të dielën titullin e 10 në Australian Open falë suksesit me rezultatin 3-0 (6-3, 7-6 (4), 7-6 (5)) përballë tenistit grek Tsitsipas, duke…


Futbollistët më të mirë të vitit 2022, sipas The Guardian

E përditshmja angleze “The Guardian” përpiloi klasifikimin e 100 lojtarëve më të mirë të vitit 2022. Në vendin e…

27/01/2023 12:00 PM

10 lojtarët më të kushtueshëm në botë sipas Football Benchmark

Superylli i PSG dhe Francës, Kylian Mbappé, është lojtari më i kushtueshëm në botë, i cili vlen 32 milionë…

25/01/2023 11:27 AM

Raporti i Deloitte, Manchester City kryeson për të dytin vit me radhë

Sports Business Group i Deloitte publikoi edhe në vitin 2023, Football Money League (edicioni i 26-të), një analizë e…

20/01/2023 12:19 PM

Life Style

Amsterdami zbulon një garazh gjigant nënujor vetëm për biçikletat

Të enjten, Amsterdami hapi për publikun parkingun e ri të biçikletave i cili ka kushtuar 65 milionë dollarë, pasi iu deshën katër vite për ta përfunduar…


“Word on the Water”, libraria lundruese unike e Londrës që duhet vizituar

Anglofil ose jo, një udhëtar tipik në Londër planifikon kohë për të eksploruar gamën e gjerë të dyqaneve unike…

28/01/2023 11:17 AM

Firma më e madhe e mallrave luksoze në botë raporton fitime rekord

LVMH deklaroi se regjistroi të ardhura dhe fitime rekord për të dytin vit me radhë, pavarësisht tensioneve gjeopolitike dhe…

27/01/2023 3:00 PM

Kostoja ekonomike e motit ekstrem!

Ndryshimi i klimës nënkupton se shpeshtësia, ashpërsia dhe paparashikueshmëria e ngjarjeve ekstreme të motit sa vjen e po shtohet.…

26/01/2023 5:09 PM