Dhe cmimi “Nobel” i shkon…

16/10/2010 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint  çmimi “Nobel” për shkencat ekonomike i është dhënë tre akademikëve të cilët analizonin papunësinë, Peter Diamond, Dale Mortensen dhe Christopher Pissarides. Është një çështje mjaft e nxehtë për momentin. Papunësia ka arritur në nivele të larta në SHBA, ndërsa nuk ka rënë shumë në pjesën më të madhe të Europës. Kërkimi i tyre shpjegon se si mosmarrëveshjet e tregut mund të pengojnë funksionimin e qetë të një ekonomie dhe aftësinë e saj për t´iu përshtatur goditjeve. Puna e tyre, […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of