Diplomacia për tërheqjen e investimeve të huaja

09/07/2018 11:26 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintKoncepti i diplomacisë ekonomike ka ndryshuar gradualisht 50 vitet e fundit, ndërsa ekonomia është shndërruar në ‘timonin’ e influencës politike. Rregulli botëror pas Luftës së Dytë ekonomike, i cili filloi me Planin Marshall dhe me projektet ekonomike, e solli në qendër të vëmendjes këtë fushë. Atëherë të gjithë ekonomitë më të mëdha botërore e drejtuan diplomacinë e tyre drejt fokusit ekonomik, nxitjes së tregtisë dhe investimit. Po Shqipëria çfarë po bën në këtë drejtim?   Nga Deada Hyka   Rendi […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of