Disa orë pas betimit, Biden shfuqizon me urdhra ekzekutivë disa nga politikat e Trump

21/01/2021 10:46 AM 0 komente

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka filluar të zhbëjë disa nga politikat kryesore të Donald Trump, disa orë pas betimit.

Në veprimet e tij para si presidenti i 46-të i SHBA, ai nënshkroi 15 urdhra ekzekutivë, i pari për të rritur përgjigjen federale ndaj krizës së koronavirusit.

Urdhrat e tjerë ndryshuan qëndrimin e administratës Trump për ndryshimin e klimës dhe imigracionit.

Presidenti Biden vendosi të punojë në Zyrën Ovale pasi ishte betuar më herët të mërkurën në Kapitol.

Përurimi ishte ndryshe nga çdo përurim tjetër për shkak të kufizimeve të koronavirusit, me më pak të pranishëm për të parë betimin dhe ceremoninë.

Çfarë urdhrash ka nënshkruar Biden?

“Nuk ka kohë për të humbur kur bëhet fjalë për të trajtuar krizat me të cilat përballemi,” shkroi në Twitter Presidenti Biden.

Një sërë masash do të miratohen për të luftuar pandeminë e cila ka marrë jetën e më shumë se 400 mijë njërëzve në Amerikë. Do të ketë një urdhër për të mbajtur maskat ​​dhe për të praktikuar distancimin shoqëror në të gjitha pronat e qeverisë federale.

Një zyrë e re do të ngrihet për të bashkërenduar përgjigjen ndaj pandemisë dhe Biden do të ndalojë procesin, të filluar nga administrata Trump të tërheqjes nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Biden është zotuar gjithashtu që ta bëjë luftën kundër ndryshimit të klimës një përparësi kryesore të administratës së tij.

Ai nënshkroi një urdhër ekzekutiv duke filluar procesin e ribashkimit në marrëveshjen e klimës së Parisit 2015, nga e cila Trump u tërhoq zyrtarisht SHBA vitin e kaluar.

I dërguari i klimës së Biden, ish Sekretari i Shtetit i SHBA John Kerry, shkroi në Twitter se angazhimi vendosi “një dysheme, jo një tavan” për udhëheqjen e klimës së Amerikës dhe kërkon bashkëpunimin ndërkombëtar përpara Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimin e Klimës (Cop26) në Glasgoë në nëntor.

Biden gjithashtu ka revokuar lejen presidenciale të dhënë gazsjellësit të diskutueshëm Keystone XL, të cilin ambientalistët dhe grupet e amerikanëve vendase e kanë luftuar për më shumë se një dekadë.

Për imigracionin Biden ka revokuar deklaratën e emergjencës së administratës Trump që ndihmoi në financimin e ndërtimit të një muri përgjatë kufirit meksikan dhe gjithashtu i dha fund ndalimit të udhëtimit në disa vende me shumicë myslimane. Urdhrat e tjerë lidhen me barazinë racore dhe gjinore./BBC

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of