Dobësohet euro

16/10/2017 10:13 AM 0 komente

Aksionet në Europë u rritën, në nivelin më të lartë, të udhëhequr nga fitimet në naftë dhe bakër, që çuan çmimet e mallrave në një nivel të ri prej 6 muajve. Euro u dobësua dhe rezervat spanjolle u rrëzuan, pasi udhëheqësi i Katalonjës mbrojti pretendimin e rajonit për pavarësinë nga Spanja.

Euro, për të tretën ditë humbje radhazi, ka rënë me 0.3 për qind në 1.1791 $, në rënie më tej nga 2 javë që qëndronte në nivel të lartë prej 1.1880.

“Çmimet e euros pas të dhënave të ulëta të inflacionit të SHBA të premten theksuan fuqishëm se investitorët nuk janë në gjendje të marrin më të mirën në politikën e Eurozonës”, tha Sean Callow, strateg i lartë i monedhave me qendër në Sydney në Westpac Banking Corp.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of