Dollari rifiton pikët e humbura në tre javë

11/12/2020 10:55 AM 0 komente

Presioni mbi dollarin u lehtësua të premten, teksa monedha po rifiton pikët që humbi në tre javë, ndërsa paundi po vuan pasojat e frikës se nuk do të arrihet një marrëveshje për Brexit deri në fund të 2020-s.

Euro ra me 0.12% ndaj dollarit pas fitimeve të së enjtes kur BQE njoftoi një raund të ri stimulimi në përputhje me pritjet e tregjeve dhe udhëheqësit e BE arritën një kompromis mbi një paketë të ndihmës pandemike.

Paundi ndërkohë ishte ende nën presion në tregtimet e hershme, me rënie prej rreth 0.75% në 1.3193 dollarë, teksa priten në fundjavë negociatat mes britanikëve dhe BE, të cilëve u është thënë se kanë kohë deri në fund të së dielës për të vendosur nëse një marrëveshje tregtare është e mundur.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of