Duhet ta reformojmë kapitalizmin, jo ta braktisim atë

25/05/2020 10:12 AM 0 komente

Nga Ray Dalio për CNN Business Perspectives   Rendi ekonomik botëror po ndryshon, pavarësisht nëse na pëlqen një gjë e tillë apo jo. Këtë mund ta shohim teksa njerëzit dhe kompanitë në mbarë botën po humbasin të ardhurat dhe kursimet dhe bankat qendrore dhe qeveritë po u sigurojnë para për të kompensuar për humbjet. Dhe mund ta shohim në faktin se nuk është tregu i lirë që po përcakton më ndarjen e kapitalit, por qeveritë. Qeveritë qendrore dhe bankat qendrore po mbledhin […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of