Durrësi, pesha në ekonomi

09/12/2019 10:50 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintSipas të dhënave të INSTAT Durrësi kontribuon në 10 për qind të ekonomisë shqiptare sipas vlerësimit për vitin 2017. Durrësi është qarku i tretë në vend pas Tiranës dhe Fierit për kontributin në ekonominë kombëtare. Në Durrës janë rreth 13 për qind e ndërmarrjeve aktive në të gjithë vendin ose rreth 13 mijë ndërmarrje. Aktiviteti i turizmit furnizon pothuajse 53 për qind të ekonomisë së qytetit, nëpërmjet sektorëve të tregtisë, shërbimeve, akomodimit dhe bar restoranteve. Për shkak të infrastrukturës rrugore […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of