Jeni duke lexuar në: Editoriali Monitor

Abonohuni:

Kohë të vështira!

Nëse ka një gjë që pandemia na mësoi, është që të mos bëjmë asnjë parashikim. Kur dukej se pas situatës së rëndë të nëntorit e dhjetorit po shkohej drejt normalizimit,…

Nuk janë vetëm taksat!

Premtimet janë të shumta përpara zgjedhjeve. Në pjesën më të madhe, partitë përqendrohen në pika të prekshme, si taksat, pagat, ndërtimi i rrugëve, shkollave etj., pasi perceptohet që këta janë…

Një vaksinë për qeverisjen

Bota nuk po gjen paqe. Pandemia e COVID-19 është ende në fazën më aktive, duke detyruar shumë shtete që t’u kthehen masave kufizuese, edhe pse kjo nënkupton një shtyrje në…

Krahasimi i gabuar!

Ethet e fushatës, teksa po afrohet data e zgjedhjeve, kanë nisur. Në një garë me njëra-tjetrën, të gjitha palët po përpiqen të tregojnë se cila ka punuar më mirë, i…

Përmbytjet e (pa)parashikuara

Teksa nuk e ka marrë ende veten nga pasojat e tërmetit dhe ekonomia është goditur rëndë nga pandemia, vendit iu desh të përballej me përmbytjet që e mbuluan gati të…

Shpresa për një vit më të mirë

Një 2020 me një kryq sipër ishte kopertina e pak javëve më parë e “The Times”. Në fakt, e gjithë bota do të dëshironte që të fshinte atë që ndodhi…

In Hoc Anno Domini

Të nderuar lexues, shkrimi që po ju sjellim më poshtë është përkthimi i një editoriali të botuar në të famshmen “Wall Street Journal”, në ditën e Krishtlindjeve të vitit 1949.…

Kapja e shtetit dhe… perspektiva e munguar e të rinjve

Kapja e shtetit: “Një lloj korrupsioni politik sistemik, në të cilin interesat private ndikojnë dukshëm në proceset vendimmarrëse të një shteti, duke i përdorur në avantazhin e tyre”. Përkufizimi klasik…

Dimri i vetmisë së madhe!

Dimri, ndonëse erdhi me vonesë, po rezulton i ashpër, si për të kompensuar kohën që ia mori moti me diell. Po aq shpejt po përkeqësohen edhe zhvillimet në vend, duke…

Një vit pa reflektime!

Një vit më parë, Shqipëria u godit nga një fatkeqësi natyrore me pasoja shkatërruese dhe fatale në humbjet e jetëve. Tërmeti, duke u gdhirë 26 nëntori, që në fakt ishte…

Lamtumirë Pibe de Oro

Në vitet e errëta të regjimit, kur çdo gjë e bukur kalonte në filtrat e propagandës dhe shndërrohej në një produkt banal, futbolli ishte nga të paktat dritare që përcillte…

Buxheti, Covidi, koncesionet dhe borxhi

Kuvendi ka miratuar së fundmi, në parim, projektbuxhetin e vitit 2021, një dokument që merr rëndësi të veçantë, për shkak të situatës në të cilën ndodhet vendi. Tërmeti shkatërrues i…

Ekonomia, apo shëndeti?!

Në valën e dytë të koronavirusit, e gjithë bota është vënë sërish përpara zgjedhjeve të vështira. Rritja e rasteve po ushtron presion mbi sistemet shëndetësore edhe të vendeve të zhvilluara,…

Karantina, djalli që tashmë e njohim

Një valë e dytë e koronavirusit po detyron shumë shtete të Europë që t’i rikthehen gradualisht karantinimit, që sa vjen e po bëhet më i ashpër. Italia forcoi së fundmi…

Ekonomia nuk zhvillohet me koncesione

Shqipëria është vendi më bujqësor në Europë. Bujqësia kontribuon në gati 19% të asaj që prodhon ekonomia në një vit, nga rreth 2%, që është mesatarja europiane. Ndërkohë, vendi i…

Spiralja e rrezikshme e borxhit!

Ekonomia shqiptare ka hyrë tashmë në një territor të paeksploruar më parë. Borxhi, në krahasim me atë që prodhon ekonomia në një vit (Prodhimi i Brendshëm Bruto-PBB) pritet të arrijë…

E ardhme e pasigurt!

Me rastet e Covid-19, që po shtohen kudo, e gjithë bota po eksploron sërish në një territor të panjohur. Ndërsa në mars, të gjithë nxituan të hyjnë në karantinë, si…

Ëndrra që po mbetet në sirtar!

Ndonëse gjeografikisht në Europë, shqiptarët nuk e ndiejnë veten pjesë të saj. Niveli i ulët i zhvillimit ekonomik, që përkthehet në më shumë varfëri për qytetarët e saj, korrupsioni i…