Edukimi parauniversitar dhe vlerësimi i dijes si strategji kombëtare

21/06/2021 10:45 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNga Azmi Stringa*   Objektivi për financimin publik në arsim, në masën 5% të Prodhimit të Brendshëm bruto (PBB), nuk u arrit, përkundrazi në vitet 2019-2020 kur ndodhi tërmeti dhe pandemia, financimi shkoi poshtë 3%. Mosarritja konfirmohet edhe nga raporti i UNICEF dhe shifrat e Ministrisë së Arsimit. Me këtë nivel, Shqipëria ka një hendek të madh me vendet e Europës, si shteti me financimin publik më të ulët për këtë fushë jetike për brezat e ardhshëm dhe gjithë shoqërinë. […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of